Kako se klima zagrijava, SAD dozvoljavaju kretanje vrsta kojima prijeti izumiranje

Kako se klima zagrijava, SAD dozvoljavaju kretanje vrsta kojima prijeti izumiranje

Američki zvaničnici su u petak rekli da će olakšati naučnicima da premeštaju biljke i životinje van svojih istorijskih područja kao poslednje sredstvo za spas vrsta kojima preti izumiranje usled klimatskih promena.

Preseljenja vrsta koje se bore zbog klimatskih promena do sada su vršena na ograničenoj osnovi, uključujući i Havaje gde su se istraživači utrkivali da premeste morske ptice na nova ostrva kako bi ih spasili od porasta okeanskih voda.

Promena saveznih propisa koje je u petak objavila Bajdenova administracija omogućila bi slična preseljenja za neke od najugroženijih biljaka i životinja zaštićenih Zakonom o ugroženim vrstama.

Takođe omogućava premeštanje kada je vrsta istisnuta stranim biljkama ili divljim životinjama. Ovog leta zvaničnici planiraju da uvedu vodenjak Guam na atol Palmira južno od Havaja, nakon što su smeđe zmije koje su slučajno donete na Guam oko 1950. desetkovale njihovu populaciju. Ptice su izumrle u divljini, ali se održavaju u zoološkim vrtovima.

Premještanje vrsta u nova područja dugo se smatralo tabuom zbog potencijala da poremeti domaće ekosisteme i istisne lokalnu floru i faunu. Ova praksa postaje prihvaćena među mnogim naučnicima i vladinim zvaničnicima jer klimatske promene menjaju staništa širom sveta.

Federalni zvaničnici rekli su da uticaji klimatskih promena nisu u potpunosti realizovani kada su usvojili prethodna pravila koja sprečavaju preseljenje ugroženih vrsta. Kako se globalno zagrevanje intenzivira, promene staništa „teraju neke divlje životinje u nova područja da prežive, dok druge vrste potiskuju bliže izumiranju“, rekla je sekretarka unutrašnjih poslova Deb Haland u saopštenju.

Ona je rekla da bi dozvoljavanje preseljenja ojačalo napore za očuvanje i pomoglo u zaštiti vrsta za naredne generacije.

Republikanci u zapadnim državama – gde su sivi vukovi ponovo uvedeni pre dve decenije zbog jakih lokalnih prigovora – usprotivili su se predlogu. Zvaničnici u Montani, Novom Meksiku i Arizoni upozorili su da bi preseljenja mogla izazvati ekološki haos jer se „invazivne vrste“ namerno uvode.

Postoje brojni primeri ekoloških katastrofa izazvanih vrstama koje su uvedene u nova područja — od azijskih šarana koji se šire rekama i potocima širom SAD, do čvoraka iz Evrope koji uništavaju useve i teraju ptice pevačice.

Drugi državni zvaničnici za divlje životinje podržali su promenu i zajedno sa spoljnim naučnicima su predložili vrste koje bi mogle imati koristi. To uključuje jelene ključa iz južne Floride, pustinjsko cveće u Nevadi i Kaliforniji i zemnog guštera Sent Kroa na Devičanskim ostrvima.

Novo pravilo o premeštanju vrsta prati nedavne korake Bajdenove administracije da preokrene velike promene programa ugroženih vrsta tokom Trampove administracije. Industrijske grupe su lobirale za te ranije promene, ali su ih ekolozi oštro kritikovali.

Služba za ribu i divlje životinje prošle nedelje je saopštila da će ponovo uspostaviti decenijama staru uredbu koja nalaže opštu zaštitu za vrste koje su nedavno klasifikovane kao ugrožene. Zvaničnici su takođe rekli da više neće uzimati u obzir ekonomske uticaje kada odlučuju da li je životinjama i biljkama potrebna zaštita.