U sedištu danske policije, policajci su zalepljeni za svoje kompjutere igrajući popularnu video igricu Counter-Strike. Ali oni nisu uzvraćali na pauzi – oni su pratili zločine na internetu.
Pored toga što dobija platu za igru, onlajn patrolna jedinica je na Twitch-u, Discord-u, Instagramu, Facebook-u i TikToku-u, otvoreno puštajući da se zna o svom prisustvu sa ciljem da internet učini sigurnijim mestom i za decu i za odrasle.
Obučeni u uniforme kada patrole na mreži, njihove glavne mete su seksualni predatori i ekonomski kriminalci.
Jedinica od 10 članova osnovana je prošle godine usred porasta onlajn kriminala tokom zatvaranja pandemije COVID-a.
„Na isti način na koji vidite policijski automobil kako se vozi ulicama, možete videti policajca sa zvaničnim imenom u onlajn univerzumu“, objasnio je za AFP šef patrole Sise Birkebek.
Miriam Michaelsen, advokat i osnivač udruženja Digitalna odgovornost, dugo je pozivala policiju da nadgleda internet.
„Kada razgovarate sa mladim ljudima, oni ne vide razliku između fizičkog sveta i digitalnog sveta, sa jednim izuzetkom: oni vide policiju sve vreme na ulicama“, rekla je ona.
„Kada vidite policiju kako prolazi, to može imati efekta i na žrtve, ali i na kriminalce… isto je na mreži.
Od svog osnivanja u aprilu 2022. godine, „Politiets Online Patrulje“ otvorio je više od 65 slučajeva.
„Vidimo mnogo doterivanja i pokušaja maltretiranja mladih, pokušaja da im se uzme novac, kao i šema za krađu u igricama“, rekao je Birkebaek.
Nekoliko puta mesečno, Jeppe Rimer Torup i njegove kolege igraju CS:GO, Fifa ili Fortnite.
Pod nazivima „Oficir 1“ do „Oficir 4“, oni se igraju, posmatraju i neguju kontakte, baš kao da su lično u redovnoj patroli susedstva.
Na Tvitch-u „kažemo: ‘Hej, mi smo dva oficira koji se igraju, potrebna su nam tri volontera iz četa. Možete doći i igrati se sa nama’“, rekao je 36-godišnji oficir Rimer Torup za AFP.
„Polako smo povećavali naše sledbenike.“
Trenutno imaju 127.000 pratilaca na TikTok-u, 23.000 na Tvitch-u, 10.000 na Fejsbuku i 6.000 na Instagramu.
Obično su otvoreni o tome ko su, iako u retkim prilikama rade na tajnom zadatku.
Uobičajenog dana, jedinica bi se mogla pridružiti grupi na Fejsbuku „i reći: ‘Hej, mi smo iz policije i ako želite da razgovarate sa nama ili imate bilo kakva pitanja samo otpustite,“ rekao je Rimer Torup.
Većinu vremena radi, rekao je.
Od kada su počeli, 10 policajaca je primilo više od 5.200 napojnica.
U slobodno vreme, Rimer Torup vodi e-sport klub za tinejdžere u gradskoj policijskoj stanici u Kopenhagenu, od kojih mnogi dolaze iz ugroženih četvrti.
Taj hobi je odvojen od njegovog profesionalnog rada, ali mu omogućava da upozna tinejdžere i njihove brige.
„Postoji 10 učesnika u e-sport aktivnosti. I mislim da su odlučili da dođu jer je zabavno igrati video igrice… a nekima je potrebno više društvenog života“, rekao je on.
Šest mladih koji su učestvovali tokom posete AFP-a rekli su da prate onlajn aktivnosti patrole, ali tek treba da stupe u interakciju sa njima.
„Bili bi previše kul da to priznaju“, našalio se Rimer Torup.
Finansiranje patrole odlučuje se na godišnjem nivou, ali Rimer Torup je rekao da se nada da će to postati trajno.
„Mislim da ne možemo da rešimo sve probleme sa digitalnim nasiljem tako što ćemo imati ovakvu onlajn patrolu“, rekao je Majklsen.
„Ali ako možemo da vidimo da se 10, 15, 20 ljudi pomaže na način na koji im se ranije ne bi pomoglo, onda je ovo napravilo razliku.
Mikkel Olsen, još jedan član patrole, rekao je da se rad jedinice stalno prilagođava kako se društveni mediji i internet razvijaju.
Postojao je širok konsenzus oko patrole u Danskoj, progresivnom društvu u kojem se policija veoma poštuje.
Prema najnovijim statistikama, 87 odsto Danaca ima poverenja u policiju.
Nacionalna asocijacija za prava deteta rekla je AFP-u da „nije iskusila niti bila upoznata sa bilo kakvim problemima koji su izazvali zabrinutost u vezi sa privatnošću dece“, dok je Agencija za zaštitu podataka rekla da takođe nema zabrinutosti.
„Veoma je uzbudljivo biti pioniri“, zablistao je Olsen.