Obučeni dijetetičari mogu imati bolju podršku trudnicama da kontrolišu debljanje tokom trudnoće, pokazuje nova analiza skoro 100 studija. Meta analiza skoro 35.000 učesnika u 99 studija objavljenih u JAMA Netvork Open otkrila je da su intervencije srodnih zdravstvenih profesionalaca, kao što su dijetetičari, bile najkorisnije za kontrolu gestacijskog povećanja telesne težine (GVG).
U rasponu od 30 godina međunarodnih dokaza, istraživački tim, uključujući stručnjaka za zdravlje majki, profesora Shakila Thangaratinam sa Univerziteta u Birmingemu, identifikovao je da je između šest i 20 sesija na individualnoj osnovi bilo najefikasnije. Te sesije moraju uzeti u obzir praktične elemente trudnoće, uključujući mučninu koja može uticati na konzumaciju hrane i povrća, kao i žudnju i umor.
Tim je takođe otkrio manje dokaza za komponentu vežbanja u upravljanju težinom tokom trudnoće i planove za upravljanje povećanjem telesne težine koji uključuju vežbanje treba da se izvode tokom dužeg vremenskog perioda od 20 nedelja.
Profesor Shakila Thangaratinam, Dame Hilda Lloid Katedra za zdravlje majki i perinatalnog zdravlja na Univerzitetu u Birmingemu i koautor rada, rekla je,
„Dobijanje težine tokom trudnoće je normalan proces, ali stara izreka da buduće mame ‘jedu za dvoje’ i ne moraju da brinu o debljanju može dovesti do zdravstvenih posledica za mamu i bebu. Znamo da se prekomerno povećanje telesne težine tokom trudnoće povećava rizik od razvoja dijabetesa i drugih komplikacija.
„Ova studija je počela da obuhvati 30 godina dokaza o tome šta funkcioniše dobro, a šta ne, i otkrili smo da su stručnjaci u svojim oblastima, kao što su dijetetičari, bili najefikasniji u podržavanju zdravog povećanja telesne težine. Utvrđeno je da su i druge intervencije imale određeni uspeh, ali je potrebno uskoro će započeti put trudnoće.“
Cherice L. Harrison, BBNSc, Ph.D., viši naučni saradnik i ko-voditelj Zdravstvenog stila života u Monash centru za zdravstvena istraživanja i implementaciju na Fakultetu javnog zdravlja i preventivne medicine, Univerziteta Monash u Melburnu, Australija, a kolege su rekli,
„U sekundarnoj analizi našeg sistematskog pregleda iz 2022. koji izveštava o povezanosti intervencija u načinu života sa efikasnošću u optimizaciji gestacijskog povećanja telesne težine, ova meta-analiza ima za cilj da razjasni i opiše komponente prenatalnih intervencija u načinu života koje su povezane sa optimizovanim povećanjem telesne težine u okviru objavljenih randomizovanih kliničkih ispitivanja, pružajući kritične i pragmatične informacije za implementaciju ispitivanja u ustanovama prenatalne nege.“