Izvoz čelika iz Kine skočio na sedmogodišnji maksimum

Izvoz čelika iz Kine skočio na sedmogodišnji maksimum

Kina će ove godine izvoziti najviše čelika od 2016. godine, kažu analitičari, pošto slabljenje juana i konkurentne cene pomažu najvećem svetskom proizvođaču da oslobodi višak metala zbog slabe potražnje kod kuće, piše Rojters.

Ogromna kineska industrija čelika teško je pogođena višemesečnim padom u ogromnom sektoru nekretnina u zemlji, gurajući cene čelika na trogodišnji minimum u maju.

Ali snažna potražnja, uglavnom iz Azije i Afrike, pomaže u zadržavanju zaliha i omogućava mlinovima da nastave sa radom.

Izvoz čelika u prvih pet meseci porastao je za 41 odsto u odnosu na pre godinu dana, pokazali su carinski podaci, a trgovci su rekli da su nedavno primetili poboljšanje apetita za kupovinu u inostranstvu.

Izvoz za 2023. lako bi mogao da premaši 67,32 miliona metričkih tona isporučenih prošle godine, rekla su tri analitičara koji očekuju količine do 77 miliona metričkih tona.

„Najdirektniji razlog je taj što je slabiji juan koristan za izvoz. Takođe, (kineske) izvozne cene su privlačne“, rekao je Pei Hao, viši analitičar međunarodne brokerske kuće FIS sa sedištem u Šangaju.

Juan je depresirao skoro 5% u odnosu na američki dolar od početka godine.

Izvoz čelika je u maju dostigao 8,36 miliona metričkih tona, najviše od septembra 2016. godine, ali su isporuke vredele 27,5% manje nego u istom mesecu pre godinu dana i iznosile su 7,7 milijardi dolara, ili u proseku 922 dolara po metričkoj toni, pokazuju podaci carine.

Potražnja je jaka iz jugoistočne Azije, Bliskog istoka i Afrike, rekli su trgovci, a visoki troškovi energije u mnogim zemljama čine proizvodnju čelika manje konkurentnom cenama u Kini.

Povećanje izvoza doprinelo je i povećanje izgradnje projekata u inostranstvu koje podržava Kina nakon trogodišnje pauze zbog ograničenja putovanja u vezi sa COVID-om.

„Potražnja za ravnim i profilisanim čeličnim proizvodima iz Indonezije bila je prilično dobra u poslednjih nekoliko meseci, podstaknuta izgradnjom fabrika za projekte koje su uložile kineske kompanije“, rekao je Li Peng, direktor nabavke u Međunarodnoj korporaciji Treće građevinske kompanije. Ltd, podružnica državne kompanije China State Construction.

Snažan izvoz u prvih pet meseci, zajedno sa nižim uvozom čelika u istom periodu, pomogao je da se spreči rast zaliha kod kuće, čak i kada je domaća tražnja bila razočarana.

Zalihe pet glavnih proizvoda od čelika iznosile su 21. juna 15,44 miliona metričkih tona, najniže od sredine januara i 30 odsto manje nego u istom periodu pre godinu dana, pokazali su podaci konsultantske kuće Misteel.

Izvoz čelika bi mogao da opadne u junu, ali će verovatno ponovo porasti u julu i avgustu, rekla su dva trgovca čelikom, napominjući u poslednje vreme sve veći broj upita iz jugoistočne Azije i Južne Koreje.

Sve veće isporuke štete proizvođačima u inostranstvu, rekao je Tomas Gutijerez, šef odeljenja za podatke konsultantske kuće Kalanish Commodities.

„Uticaj na izvozna tržišta je veoma loš. Prekomorska tržišta već imaju problema, a povećani uvoz u mnogim regionima je primorao lokalnu proizvodnju,“ rekao je on.

Proizvodnja čelika u Aziji i Okeaniji je u maju pala za 6% u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima Svetske asocijacije za čelik.

Indija razmatra uvođenje kompenzacionih dažbina na uvoz čelika iz Kine, nakon što je prošle godine primenila antidampinšku carinu na uvoz nerđajućeg čelika.