NASA nastoji da razvije resurse na Mesecu koji u početku uključuju kiseonik i vodu, da bi se na kraju mogli proširiti na gvožđe i retke zemlje, i već je preduzela korake ka iskopavanju mesečeve zemlje 2032. godine, rekao je naučnik, prenosi Rojters.
Američka svemirska agencija planira da vrati Amerikance na Mesec u okviru svoje misije Artemis, uključujući prvu ženu i obojenu osobu do 2025. godine, i da uči iz misije kako bi im olakšao put na Mars.
Ključni deo misije je unapređenje komercijalnih mogućnosti u svemiru. Agencija nastoji da kvantifikuje potencijalne resurse, uključujući energiju, vodu i lunarno tlo, kao cilj da privuče komercijalne investicije, rekao je Džerald Sanders, raketni naučnik u NASA-inom svemirskom centru Džonston već 35 godina.
Razvijanje pristupa resursima na Mesecu biće ključno za smanjenje troškova i razvoj cirkularne ekonomije, rekao je Sanders.
„Pokušavamo da ulažemo u fazu istraživanja, razumemo resurse… da (smanjimo) rizik tako da spoljna ulaganja imaju smisla što bi moglo da dovede do razvoja i proizvodnje“, rekao je on na rudarskoj konferenciji u Brizbejnu.
„Mi bukvalno samo zagrebemo površinu“, rekao je on. NASA će krajem meseca poslati probnu bušilicu na Mesec i planira veće iskopavanje mesečeve zemlje, ili regolita, i pilot postrojenje za preradu 2032. godine.
Očekuje se da će prvi kupci biti komercijalne raketne kompanije koje bi mogle da koriste mesečeve resurse za gorivo ili kiseonik.
Australijska svemirska agencija uključena je u razvoj poluautonomnog rovera koji će uzimati uzorke regolita u misiji NASA-e već 2026. godine, rekao je Semjuel Vebster, pomoćnik direktora u agenciji.
Rover će demonstrirati sakupljanje lunarnog tla koje sadrži kiseonik u obliku oksida.
Koristeći zasebnu opremu poslatu na Mesec sa roverom, NASA će imati za cilj da izvuče taj kiseonik, rekao je on.
„Ovo… je ključni korak ka uspostavljanju održivog ljudskog prisustva na Mesecu, kao i (kao) podrška budućim misijama na Mars“, rekao je on na konferenciji.