Očekuje se da će bivši izvršni direktor Audija Rupert Stadler u utorak biti osuđen i osuđen zbog skandala „dizelgejt“, bivši najviši izvršni direktor koji će biti kažnjen zbog kontroverze o varanju izduvnih gasova koja je potresla automobilsku industriju.
On je prošlog meseca priznao svoju ulogu u sagi, ali se očekuje da će, kao deo sporazuma o priznanju krivice, izbeći zatvorsku kaznu i umesto toga suočiti se sa velikom novčanom kaznom i uslovnom kaznom.
Ovaj 60-godišnjak je priznao da je dozvolio da vozila opremljena softverom za manipulisanje ostanu u prodaji čak i nakon što je saznao za prevaru.
Nemački automobilski gigant Folksvagen— čije podružnice su Porše, Audi, Škoda i Seat— zapao je u krizu nakon što je u septembru 2015. priznao da je instalirao softver za podešavanje nivoa emisije u 11 miliona dizel vozila širom sveta.
Takozvani uređaji za uništavanje učinili su da vozila izgledaju manje zagađujuća u laboratorijskim testovima nego što su bila na putu.
Tokom svog suđenja, koje je počelo 2020., Stadler je negirao da je počinio nepravde.
Ali prošlog meseca na okružnom sudu u Minhenu, njegov advokat je rekao da je Štadler „zanemario“ da obavesti poslovne partnere da su automobili sa takozvanim uređajima za uništavanje još uvek na tržištu.
Njegov tim odbrane ranije je saopštio da će prema sporazumu o priznanju krivice biti osuđen na uslovnu kaznu do dve godine i da će platiti 1,1 milion evra (1,2 miliona dolara).
Folksvagen je oduvek insistirao na tome da je prevara sa dizel motorom delo šačice zaposlenih na nižem nivou koji su delovali bez znanja svojih nadređenih.
Sam Štadler nije optužen za podsticanje na prevaru.
Međutim, nemački tužioci kažu da je Stadler znao za šemu najkasnije do jula 2016. i da je ipak dozvolio da se hiljade vozila sa uređajima za odbijanje proda do početka 2018.
Priznajući da nije intervenisao, Stadler se suočava sa osudom za prevaru iz nemara.
Štadler je bio izvršni direktor Audija 11 godina kada je uhapšen 2018. Bio je i član upravnog odbora Folksvagen grupe.
Proveo je četiri meseca u istražnom zatvoru zbog bojazni tužilaštva da će pokušati da utiče na svedoke.
Takođe u utorak, sud će izreći presudu u slučaju saoptuženog Volfganga Haca, bivšeg menadžera Audija i Poršea, koji je priznao krivicu u aprilu.
Hac, koji je u jednom trenutku bio šef razvoja motora u Audiju, priznao je da je pomogao u organizovanju instalacije softvera za varanje emisija.
Kaznu će biti osuđen i Audijev inženjer koji je ranije priznao.
Bivši izvršni direktor Folksvagena Martin Vinterkorn takođe je trebalo da se sudi za prevaru zbog skandala, ali je njegov slučaj odložen na neodređeno vreme zbog njegovog lošeg zdravlja.
Saga „dizelgejt“ šokirala je Nemačku i smatra se najvećim posleratnim industrijskim skandalom u zemlji.
VV je već koštao desetine milijardi evra kazni, sudskih troškova i odštete vlasnicima automobila, uglavnom u Sjedinjenim Državama.
Posledice su takođe ubrzale razvoj ekološki prihvatljivih električnih vozila, što zahteva ogromne investicije u teškoj ekonomskoj klimi.