Oko 300 izraelskih vojnih lekara u rezervnim jedinicama reklo je u ponedeljak ministru odbrane da će odbiti da služi ako vlada sledi sporni zakon kojim bi se najvišem sudu oduzela većina ovlašćenja, prenosi Rojters.
Izraelski poslanici u nedelju su započeli raspravu o nacrtu zakona koji bi ograničio ovlašćenja Vrhovnog suda, ponovo pokrenuvši reformu pravosuđa koju je pokrenula versko-nacionalistička koalicija premijera Benjamina Netanjahua koja je izazvala masovne proteste.
Koalicija kaže da je njen cilj da izbalansira ovlašćenja vlade, zakonodavne i sudske vlasti obuzdavanjem Vrhovnog suda za koji oni smatraju da je previše intervencionistički. Oni koji su protiv tog poteza kažu da bi on narušio demokratiju uklanjanjem ključnih kontrola i ravnoteže vladinih ovlašćenja.
U pismu ministru odbrane, čiju je kopiju dobio Rojters, lekari su rekli da ne mogu da nastave da se dobrovoljno prijavljuju za službu kada vlada „krši osnovni ugovor između nas i države.
„Ako ne bude čuvara kapije i nema efektivne sudske revizije“, kaže se u pismu, „nećemo moći da verujemo našim komandantima kada budemo poslati u vojne misije“.
„Nećemo služiti diktaturi“, dodaje se.
Antivladine demonstracije navele su Netanjahua da suspenduje svoju pravosudnu akciju u martu kako bi omogućio kompromisne razgovore sa opozicionim strankama. Prošle nedelje je te razgovore proglasio neuspešnim i naredio da se neki od zakona ožive.
Vojni rezervisti su rekli da su nastavili da se javljaju na dužnost jer su davali vremena da pregovori o kompromisu daju rezultate, ali su ponovo pozvali da odbiju pozive kada su pregovori prekinuti.
Predložene izmene, koje uključuju ograničavanje sposobnosti suda da presuđuje protiv vlade, izazvale su česte ulične proteste pre suspenzije u martu. Ali oni se nastavljaju svake nedelje, a aktivisti protiv remonta blokiraju glavni autoput u Tel Avivu u subotu uveče.
Poslanici vladajuće koalicije nagovestili su da će novi zakon biti daleko mekša verzija prethodnih predloga koji su imali za cilj da skoro potpuno eliminišu ovlašćenje Vrhovnog suda da presuđuje protiv izvršne vlasti.
Opozicija, međutim, kaže da bi novi zakon ipak otvorio vrata korupciji.
Predložena reforma pravosuđa takođe je izazvala zabrinutost Zapada za demokratsko zdravlje Izraela i prestrašila investitore. Kritičari to vide kao pokušaj Netanjahua da obuzda nezavisnost suda, kome se sudi po optužbama za korupciju koje on negira.