Nakon niza požara koji su uključivali neispravne baterije za e-bicikle, uključujući nedavni požar koji je odneo četiri života, zvaničnici Njujorka objavili su u nedelju da dobijaju hitnu pomoć od 25 miliona dolara od savezne vlade za finansiranje velikog broja stanice za punjenje širom grada, piše AP.
Gradonačelnik Erik Adams nada se da će stanice obezbediti bezbedniji način za dostavnike, koji se oslanjaju na e-bicikle da efikasno rade svoj posao, da dopune litijumske baterije koje se koriste za napajanje njihovih bicikala.
„To znači da stanovnici više neće morati da pune e-bicikle u svojim stanovima – što smatramo izuzetno opasnim, posebno kada ih punite preko noći“, rekao je Adams na konferenciji za novinare u nedelju. Uz njega su bila dva državna senatora koji su pomogli da se obezbede sredstva iz SAD. Odeljenje za saobraćaj.
Ovo saopštenje dolazi nakon što se litijum-jonska baterija zapalila i zahvatila prodavnicu e-bicikala u kineskoj četvrti na Menhetnu. Vatra i gust dim proširili su se na stanove iznad radnje, pri čemu su četiri osobe poginule, a tri su povređene, uključujući vatrogasca koji je reagovao.
U danima nakon toga, zvaničnici grada Njujorka tražili su pomoć javnosti u suzbijanju nebezbednih prodavnica e-bicikala, a službenici vatrogasaca podneli su najmanje 10 citata prodavnicama zbog nepravilnog rukovanja baterijama.
Gradski zvaničnici su rekli da su prethodno kaznili radnju zbog prakse punjenja e-bicikla, iako inspektori navodno nisu proverili da li prodavnica prodaje obnovljene baterije tokom nedavne posete.
Prema novim smernicama, vatrogasni službenici će biti upućeni da odgovore na žalbe u vezi sa baterijama za e-bicikle u roku od 12 sati, umesto prethodne politike od tri dana.
U Njujorku je ove godine zabeleženo više od 100 požara i 13 smrtnih slučajeva povezanih sa e-biciklima, što je više nego dvostruko više od ukupnog broja poginulih u odnosu na prošlu godinu, rekli su zvaničnici.
Grad je izdao skoro 500 poziva u vezi sa e-biciklima, što može dovesti do kazni između 1.000 i 5.000 dolara.
Baterije se mogu pregrejati ako su neispravne ili nepravilno napunjene.
Adams je u martu najavio da grad radi na uspostavljanju stanica za punjenje. Grant bi finansirao početnih 170 jedinica za punjenje na oko 50 lokacija.
Njujorški senator Čak Šumer, lider većine u Senatu, rekao je da su stanice za punjenje pokazale „novu nadu“ da spreče „ove požare koji počinju od loših litijum-jonskih baterija i punjača kineske proizvodnje“, rekao je on tokom konferencije za novinare.
Senatorka Kirsten Gilibrand rekla je da ona i Šumer rade na zakonodavstvu za uspostavljanje bezbednosnih standarda za baterije.
„Ako bude usvojen“, rekla je, „nepravilno proizvedene baterije bi skinule sa tržišta.