Bujični potoci napravili najveću štetu, osiguranje kuća i useva postaće neminovnost

Bujični potoci napravili najveću štetu, osiguranje kuća i useva postaće neminovnost

Šteta od poplava na infrastrukturi koja je u nadležnosti države iznosi između dve i dve i po milijarde dinara. Od opština u kojima je proglašena vanredna situacija, procene štete na lokalnoj infrastrukturi, privrednim i stambenim objektima i poljoprivredi tek stižu. Vlada će nadoknaditi štetu, ali poziva sve da dodatno urede manje vodotoke i osiguraju domaćinstva i useve.

Mostovi na Belici i Lugomiru u Jagodini zahvaljujući ogromnom naporu svih komunalnih službi nisu ozbiljno oštećeni tokom poplava.

Neophodna je sanacija korita i ponovno postavljanje toplovoda, koji je uklonjen sa mosta da reka ne bi poplavila grad. Problem su bili i bujični vodotoci koji su potpuno promenili sliku pojedinih jagodinskih sela.

Miljka Lukić iz Dragoševca kaže da je voda sve odnela, i hranu i drva i žito.

Dragan Petrović iz Ivkovačkog Prnjavora ispričao je da je voda odnela i put i baštu, da sve je potopljeno i uništeno.

Danima već teške mašine iz kuća i dvorišta u Dragoševcu i Trnavi uklanjaju naslage mulja i granja. Tek će se raditi na povećanju obala kako bi bujične vode ostale u koritima reka.

Iz nadležnih ministarstava najavljuju sistematski pristup rešavanja problema, jer su bujični potoci napravili najveću štetu. Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture rekao je da je neophodno da se prvo utvrdi stanje svih vodotokova, da se predlože mere i da onda država radi zajedno sa lokalnim samoupravama.

„Lokalne samouprave ne mogu da rade same kad je u pitanju uređenje vodotokova, sistemski obezbedi novac kako bi se uredili svi vodotokovi. To onda znači da će imati bolju zaštitu, a to onda znači da ćemo ih bolje čuvati, neće biti bacanja stvari u njima, neće biti zakrčeni i da ćemo imati bolju zaštitu ljudi. Apelujem, to ponavljam stalno, na građane i građanke da osiguravaju svoju imovinu“, istakao je Vesić.

Osiguranje kuća ali i useva izgleda će biti neminovnost jer se i naša zemlja suočava sa češćim i intenzivnijim padavinama nego ikada pre.

Na osnovu podataka dobijenih od lokalnih samouprava do sada je prijavljeno 1.600 oštećenja na stambenim objektima. Šteta će im biti isplaćena, kako najavljuju, za nekoliko nedelja.

Marko Blagojević, ministar za javna ulaganja kaže da vlasnici treba da prijave štetu, da podnesu zahtev za isplatu pomoći i nakon toga je odgovornost lokalnih samouprava da za svaki taj slučaj sprovedu postupak i izdaju rešenje kojim se priznaje pravo na pomoć. Time se utvrđuje šteta na objektu i iznos pomoći koja je u neposrednoj vezi sa kategorijom štete na objektu.

U Ministarstvu za javna ulaganja kažu da će država nastaviti sa ulaganjima u preventivnu infrastrukturu. Od poplava 2014. izgrađeno je 140 mostova i nijedan u poslednjim poplavama nije pretrpeo oštećenja.