Bivši američki predsednik Barak Obama, čiji se drugi mandat poklopio sa ruskom aneksijom Krima i njenom invazijom na Donbas, objasnio je nedostatak aktivne podrške Kijevu sa Zapada u poređenju sa događajima iz 2022. godine.
Prema Obaminim rečima, Ukrajina 2014. „nije bila Ukrajina o kojoj danas govorimo“.
„Postoji razlog zašto nije bilo oružane invazije na Krim. Zato što je na Krimu bilo mnogo ljudi koji su govorili ruski i bilo je izvesnih simpatija prema stavovima koje zastupa Rusija. Čak iu tadašnjoj (Vrhovnoj radi) je bilo ruskih simpatizera. Politika u Ukrajini je bilo teže“, dodao je on.
Bivši američki predsednik zauzeo se i za bivšu nemačku kancelarku Angelu Merkel, koju kritikuju zbog zbližavanja sa Rusijom i nedovoljno oštre politike.
„I ja i Merkelova, koju veoma poštujem, morali smo da uključimo mnoge druge Evropljane koji su u to vreme bili u panici da uvedu sankcije i spreče Putina da nastavi svoju invaziju na Donbas i ostatak Ukrajine“, rekao je on.
„S obzirom na fazu u kojoj se Ukrajina nalazila u to vreme i raspoloženje u Evropi, držali smo linije. A onda se desilo da se pojavio osećaj ukrajinskog identiteta, odvojenog od Rusije, i odlučnost Ukrajine da protera ruske trupe, priprema vojska i civilno društvo da se odupru ruskoj invaziji“, dodao je Obama.
On je zaključio da je Zapad izazvao Putina „oruđem koje smo imali u to vreme, s obzirom na stanje u kojem se nalazila Ukrajina“.
Treba napomenuti da je tezu o odsustvu „vojne invazije” na Krim više puta opovrgao i sam Putin, koji je priznao da su takozvani „mali zeleni ljudi” – vojnici bez identifikacionih oznaka – pripadali ruskoj vojsci.