Ekolozi, rančeri i drugi godinama se bore protiv rudarskih poduhvata litijuma u Nevadi. Ipak, protivljenje iskopavanju jednog određenog pustinjskog trakta za srebrno beli metal koji se koristi u baterijama električnih automobila dolazi iz neobičnih oblasti: svemira, piše AP.
Drevno dno jezera Nevade mami kao ogroman izvor željenog metala potrebnog za proizvodnju čistije električne energije i borbu protiv globalnog zagrevanja. Ali NASA kaže da je ista lokacija – ravna kao sto i neometana kao nijedna druga na zapadnoj hemisferi – neophodna za kalibraciju oštrih merenja stotina satelita koji kruže iznad glave.
Na zahtev svemirske agencije, američki Biro za upravljanje zemljištem pristao je da povuče 36 kvadratnih milja (92 kvadratna kilometra) terena istočne Nevade iz svog inventara saveznih zemalja otvorenih za potencijalno istraživanje minerala i rudarstvo.
NASA kaže da je dugačak, ravan komad zemlje iznad neiskorišćenog ležišta litijuma u dolini železnice Nevade korišćen skoro tri decenije da bi se dobila tačna merenja kako bi sateliti i njihove aplikacije funkcionisale ispravno.
„Nijedna druga lokacija u Sjedinjenim Državama nije pogodna za ovu svrhu“, zaključio je Biro za upravljanje zemljištem u aprilu nakon što je primio NASA-in doprinos o traktu 250 milja (400 kilometara) severoistočno od Las Vegasa.
Biro je proveo skoro tri godine boreći se sa rudarskim izazovima svih vrsta od strane ekologa, plemenskih vođa, rančera i drugih koji žele da ponište odobrenje za veliki rudnik litijuma u radovima u severozapadnoj Nevadi u blizini linije Oregon.
U decembru, Biro je pokrenuo reviziju planova za još jednu protivljenje litijumskih rudnika u blizini kalifornijske linije gde raste ugroženi pustinjski divlji cvet, oko 370 kilometara jugoistočno od Rena.
U Railroad Vallei-u, satelitski proračuni su kritični za prikupljanje informacija koje se emituju iz svemira sa široko rasprostranjenom primenom od prognoze vremena do nacionalne bezbednosti, poljoprivrednih izgleda i prirodnih katastrofa, prema NASA-i, koja kaže da sateliti „pružaju vitalne i često kritične informacije koje se dotiču svakog aspekta života na Zemlji“.
To sve više uključuje sertifikovanje merenja u vezi sa klimatskim promenama.
Dakle, paradoks pustinje Nevade, kažu kritičari. Dok je litijum glavni sastojak baterija za električna vozila ključan za smanjenje gasova staklene bašte, u ovom slučaju metal je zakopan ispod zemlje, za koju NASA kaže da mora ostati neometan kako bi se potvrdila tačnost satelita koji prate Zemljinu atmosferu koja se zagreva.
„Kako naša nacija postaje sve više pogođena okruženjem koje se razvija i menja, od ključne je važnosti da imamo pouzdane i tačne podatke i slike naše planete“, rekao je Mark Moneza iz Planet Labs, kompanije za satelitske snimke sa sedištem u San Francisku koja se oslanja na NASA-in sajt za kalibraciju više od 250 svojih satelita od 2016.
Kongresmen Nevade je ranije ovog meseca uveo zakon kojim se želi opozvati odluku biroa da povuče zemljište iz potencijalne rudarske upotrebe. Republikanski poslanik Mark Amodei rekao je podkomitetu Predstavničkog doma prošle nedelje da ta odluka naglašava „licemerje“ administracije predsednika Džoa Bajdena.
„Navodno je cilj Bajdenove administracije da podstakne razvoj tehnologije obnovljive energije i smanji ugljenik u našoj atmosferi“, rekao je Amodei. „Ipak, oni podržavaju blokiranje projekta za razvoj litijuma neophodnog za njihove ciljeve čiste energije.“
Kompanija Carson Citi, Nevada, koja drži većinu potraživanja za rudarstvo, 3 Proton Lithium Inc., nije dostavila nikakve formalne planove projekta 2021. godine kada je NASA zatražila povlačenje zemljišta. Ali kompanija je tvrdila da je uradila opsežna istraživanja u očekivanju budućih planova za ekstrakciju litijumskog resursa zasnovanog na slanoj vodi za koje je rekla da je jedno od 10 najvećih nalazišta na svetu.
Predsednik Kevin Mur rekao je da će povlačenje trakta verovatno sprečiti njegovu energetsku kompaniju da crpi „super slanu vodu“ iz oko jedne trećine svojih potraživanja, uključujući najdublja, najbogatija ležišta koja drže oko 60 odsto vrednosti lokacije. On se pridružio Amodeiju u svedočenju prošle nedelje pred Podkomitetom za resurse Predstavničkog doma za rudarstvo i mineralne resurse.
„Ovaj projekat je vitalni deo prelaska na zelenu ekonomiju, stvaranje dobro plaćenih američkih radnih mesta, borbu protiv klimatskih promena, okončanje prevelikog oslanjanja Amerike na strane protivnike i obezbeđivanje domaćeg lanca snabdevanja kritičnim i retkim zemnim mineralima“, rekao je Mur.
Drugi protivnici BLM-ovog poteza su Džejms Ingrafija, osnivač kompanije za istraživanje energije Lithium Arrov LLC. On je birou u ranijim javnim komentarima rekao da uspostavljanjem prepreka rudarstvu litijuma u železničkoj dolini podriva napore u borbi protiv klimatskih promena.
„U suštini, vaše akcije se svode na: ’Postoji problem za koji želimo da nastavimo da brinemo, ali NE dozvoljavamo da bude rešen’“, rekao je on. „To je samo protivrečno.“
3 Proton Lithium insistira na tome da bi njegove operacije pumpanja slane vode izazvale malo ili bilo kakvog poremećaja na površini zemlje. Ali NASA ne veruje da je rizik vredan truda.
Nepromenjena priroda ove oblasti omogućila je NASA-i da uspostavi dugu evidenciju slika neometane topografije kako bi pomogla precizno merenje udaljenosti koristeći vreme putovanja radio signala i obezbedila „apsolutnu radiometrijsku kalibraciju“ senzora na satelitima.
„Aktivnosti koje bi mogle da naruše površinski integritet Railroad Valleia bi rizikovale da lokacija postane neupotrebljiva“, rekao je za Asošiejted pres Džeremi Egers, portparol NASA-inog Centra za svemirske letove Godard u Grinbeltu u Merilendu.
„Konačna odluka bila je zaštita železničke doline, koja zauzvrat štiti kritične naučne podatke na koje se oslanja više privrednih sektora“, rekao je on u mejlu od četvrtka.