Kompanija Meta Platforms Inc saopštila je u četvrtak da će ukinuti pristup vestima na Fejsbuku i Instagramu za sve korisnike u Kanadi nakon što je parlament odobrio zakon osmišljen da primora internet gigante da plaćaju izdavačima za vesti, prenosi Rojters.
Zakon, poznat kao Zakon o onlajn vestima, odobrio je gornji dom Senata ranije u četvrtak i očekuje se da će uskoro biti zvanično usvojen.
„Danas potvrđujemo da će dostupnost vesti na Fejsbuku i Instagramu biti ugašena za sve korisnike u Kanadi pre nego što Zakon o onlajn vestima stupi na snagu“, naveo je Meta u saopštenju.
Zakon navodi pravila kojima se primoravaju platforme kao što su Facebook i Alphabet Gugl da pregovaraju o komercijalnim poslovima i plaćaju izdavačima vesti za njihov sadržaj, korak sličan revolucionarnom zakonu usvojenom u Australiji 2021. godine.
Američke tehnološke kompanije rekle su da su predlozi neodrživi za njihovo poslovanje. Gugl je saopštio da je kanadski zakon stroži od onih koji su doneti u Australiji i Evropi, i predložio je izmene i dopune kako bi rešio probleme.
Kanadska savezna vlada do sada je odbijala predloge za izmene. Ranije ovog meseca, premijer Džastin Trudo rekao je da Meta i Gugl koriste „taktiku maltretiranja“ dok vode kampanju protiv zakona.
Ministar baštine Pablo Rodrigez, koji je predstavio predlog zakona prošle godine, rekao je u četvrtak da će se vlada „uključiti u regulatorni i implementacioni proces“ nakon što zakon stupi na snagu.
„Ako vlada ne može da se zauzme za Kanađane protiv tehnoloških giganata, ko će? Rodriguez je naveo u saopštenju.
Portparol Gugla, Šej Purdi, rekao je da je gigant pretraživača „predložio promišljena i pragmatična rešenja“, ali zakon ostaje „neizvodljiv“.
„Nastavljamo da hitno radimo sa vladom na putu napred“, rekao je Purdi.
Ministarstvo baštine je ove nedelje imalo sastanke sa Fejsbukom i Guglom i raduje se daljim razgovorima, rekao je portparol vlade.
Gugl je potvrdio da je planirano da se viši rukovodioci kompanije sastanu sa Rodrigezom kasnije u četvrtak.
Zakon je predložen nakon pritužbi kanadske medijske industrije, koja želi strožiju regulaciju tehnoloških kompanija kako bi ih sprečila da izbace novinske kompanije sa tržišta onlajn oglašavanja.
„Kanadskom parlamentu treba aplaudirati što se suprotstavio Big Tech-u zahtevajući od njih da nadoknade izdavačima vesti za korišćenje njihovih članaka“, rekla je Danijel Kofi, predsednica globalne industrijske grupe Nevs Media Alliance, kao odgovor na odobrenje zakona u Senatu.
„Ohrabreni smo sve većim priznanjem potrebe za pravnim postupkom kako bi se osigurala pravična kompenzacija, kako u Kanadi tako i u inostranstvu, i nadamo se da ćemo videti da će Sjedinjene Države slediti njihov primer“, rekao je Kofi.