Naša zdrava koža je mozaik normalnih i ćelija koje nose mutacije. Kako starimo, sve veći broj ćelija akumulira više mutacija, uključujući one koje mogu izazvati rak. Na kraju ove mutantne ćelije podstaknute uvredama iz okoline, kao što je velika izloženost suncu, postepeno nadmašuju naše zdrave ćelije čineći pojedince podložnijim raku kože.
Tim istraživača na Institutu Karolinska i Medicinskom fakultetu Jejla želeo je da zna šta se dešava sa mozaičkom kožom nakon povrede. Da li jednostavne rane ili operacija povećavaju rizik od raka kože širenjem mutiranih ćelija još više kao što se generalno veruje? Iznenađujući odgovor je ne, prema novoj studiji u časopisu Nature. Umesto da promoviše rast mutiranih ćelija, povreda promoviše širenje zdravih ćelija što zauzvrat drži rast mutiranih ćelija pod kontrolom.
„Ovo otkriće u potpunosti menja naš način razmišljanja o započinjanju raka i sugeriše da bi signali koji se oslobađaju od povrede zapravo mogli da se suprotstave, a ne da promovišu tumorigenezu“, rekla je glavna autorka Sara Galini iz laboratorije Valentine Greco na Medicinskom fakultetu Jejla.
Prateći živo ponašanje ćelija u ranjenoj i neranjenoj koži i analizirajući njihove odgovarajuće molekularne signale, istraživači su otkrili da su povrede kože neočekivano korisne. Oni aktiviraju signalnu kaskadu koja favorizuje zdrave, a ne mutirane ćelije.
„Ovo otkriće daje nadu da se dizajniraju inovativni terapeutici koji se bore protiv raka stimulišući puteve ćelijske signalizacije koji poboljšavaju selektivnu proliferaciju zdravih ćelija i na taj način potiskuju onkogeni rast“, kaže Marija Kasper, vanredni profesor na Odseku za ćelijsku i molekularnu biologiju. Ona dodaje: „Današnje strategije lečenja raka imaju tendenciju da potisnu proliferativne ćelije i mogu nenamerno da ugroze mogućnost mozaičkog tkiva da primeni prirodnu odbranu od tumorskih ćelija.“