Nedavni skokovi u sadržaju toplote u okeanu i prosečnoj globalnoj temperaturi vazduha doveli su do toga da klimatski naučnici širom sveta pokušavaju da pronađu uzrok. Prosečna globalna temperatura vazduha, u odnosu na 1850-1900, premašila je 1,5℃ niži prag iz Pariskog sporazuma tokom dela marta i prvih dana juna. Ovo se poslednji put dogodilo 2020. godine, a pre toga tokom moćnog El Ninja 2015-16.
Ono što ove najnovije temperaturne skokove čini tako alarmantnim je to što su se dogodili pre prognoziranog El Ninja događaja u Pacifiku, a ne tokom jednog.
Sada je jasno da je klimatski sistem na Zemlji potpuno neuspešan i trebalo bi da budemo veoma zabrinuti.
Već znamo da su El Ninjo događaji povezani sa iznadprosečnim globalnim temperaturama. S obzirom na predstojeći El Ninjo, svi moramo posebno obratiti pažnju na ono što nas čeka u narednih nekoliko godina. Ovo posebno zato što će ovaj prognozirani događaj zagrevanja pratiti nedavni retki trostruki događaj La Ninja koji obično donosi niže prosečne globalne temperature, što znači da će putanja ovogodišnjeg porasta prosečnih temperatura verovatno biti još strmija.
Energetski disbalans Zemlje — razlika između količine energije koja dolazi od Sunca i količine koja se vraća u svemir — sada je na vrhuncu svih vremena. Ovo je najvažnija mera izgleda za kontinuirano globalno zagrevanje i klimatske promene izazvane ljudskim faktorom.
Ova metrika će takođe biti od vitalnog značaja za praćenje našeg ukupnog uspeha u ispunjavanju ciljeva Pariskog sporazuma, koji pozivaju čovečanstvo da zadrži prosečno zagrevanje u idealnom slučaju na 1,5℃ iznad predindustrijskog proseka, ili barem na što više ispod 2℃.
Od 1971. godine, oko 89 % viška toplote u klimatskom sistemu Zemlje je uskladišteno u okeanu (sa 6 % na kopnu, 1 % u atmosferi i oko 4 % ide ka topljenju leda na kopnu i moru).
Zbog toga, svaki značajan trend rasta prosečne toplote okeana smatra se predznakom za ubrzanje klimatskih promena koje pokreće čovek uopšte. Pogledi sa satelita GOES-Vest i Himavari-8 na nasilnu erupciju podvodnog vulkana Hunga Tonga-Hunga Haʻapai. Izbacio je ogroman oblak vodene pare u stratosferu Zemlje – dovoljno vode da napuni više od 58.000 olimpijskih bazena. Javni domen.
Naučnici prate status Zemljine energetske neravnoteže uzimajući u obzir koliko se prosečna temperatura površine mora razlikuje od istorijskog proseka, za ogroman deo okeana koji pokriva svuda između Arktičkog kruga (60°N) i Antarktičkog kruga (60°S) . Ove „anomalije temperature površine mora“ izračunavaju se svakog meseca, u odnosu na početnu liniju iz 1971-2000.
Globalna anomalija temperature površine mora 13. juna bila je oko 4,5 standardnih devijacija iznad osnovnog globalnog proseka. Drugim rečima, to znači da je verovatnoća da se trenutne temperature dešavaju potpuno nasumično, ako je klima ovog meseca ostala nepromenjena u odnosu na osnovni period, oko 1 prema 1,2 miliona.
Ova anomalija je toliko iznad rekordnih nivoa da se procenjuje da je skoro statistički nemoguće da se dogodila u klimi bez globalnog zagrevanja izazvanog ljudima.
36-mesečni prosek za energetsku neravnotežu Zemlje je sada rekordnih 1,36 vati po kvadratnom metru. Ovo izgleda kao mala vrednost, ali odgovara u proseku 11 Hirošima viška energije u sekundi koja se akumulira u Zemljinom klimatskom sistemu tokom poslednje tri godine.
Niz prirodnih i ljudskih klimatskih pokretača stoji iza ove rekordne globalne energetske neravnoteže. To uključuje brzo opadanje morskog leda na Antarktiku i neobično tople temperature u mnogim delovima sveta.
Rani dolazak El Ninja takođe može igrati manju ulogu, jer se očekuje da će zagrevanje u centralnom i istočnom ekvatorijalnom Pacifiku dostići vrhunac do sledeće godine. Podmorski vulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai eruptirao je u januaru 2022. i izbacio je rekordne količine vodene pare u stratosferu. Vodena para deluje kao moćan gas staklene bašte, i to može doprineti trenutno posmatranom zagrevanju.
Drugi mogući uzročnici zagrevanja uključuju nove propise u vezi sa emisijom aerosola sumpora iz broda, pa čak i nedavni nedostatak saharske prašine. Oba ova oblika atmosferskih aerosola imaju efekat hlađenja, jer reflektuju mali procenat sunčeve svetlosti nazad u svemir.
Anomalije toplog okeana nisu ograničene samo na Pacifik. Severni Atlantik je trenutno neverovatno topao. U stvari, ceo severni Atlantik je oborio temperaturne rekorde okeana za bilo koje doba godine.
Ovaj bazen tople vode povezan je sa promenama u mlaznoj struji, stvarajući toplotnu kupolu nad istočnom Kanadom i pružajući katalizator za rekordne šumske požare.
Ako se jak El Ninjo razvije kasnije ove godine i nastavi u 2024-25, to će doneti veoma visok rizik od ekstremnih klimatskih događaja širom sveta.
Takođe postoji velika šansa da će se najtoplija zabeležena godina desiti u narednih pet godina.
Istočna Australija je „vruća tačka“ El Ninja. To znači povećan rizik od suše, požara, toplotnih talasa, neuspeha useva i masovnog beljenja korala na Velikom koraljnom grebenu.
Gasovi staklene bašte iz ljudskih izvora nastavljaju da rastu i akumuliraju se u atmosferi. Sve veće emisije će podstaći globalno zagrevanje, što će rezultirati pomeranjem klimatskih osnova — što se često naziva „novom normalnošću“ koju su donele klimatske promene.
Klimatski modeli predviđaju sa velikom sigurnošću da će se, kako se ove klimatske osnovne linije pomeraju, povećavati rizik od ekstremnih vremenskih pojava. Efekti prirodnih klimatskih pokretača, kao što su obrasci El Ninja u Pacifiku, verovatno će biti pojačani kako se pozadinska klima zagreva.
Naučnici će veoma pažljivo pratiti trenutni skok globalnih temperatura okeana i atmosfere, jer prognoza El Ninja jača kasnije ove godine. Ono što se manje razume jeste kako drugi klimatski pokretači mogu da utiču na efekte zagrevanja El Ninja.
Posebno, kako će zaostala atmosferska vodena para iz erupcije Hunga Tonga-Hunga Ha’apai pojačati bilo kakvo zagrevanje El Ninja? Sve što možemo da uradimo je da se pripremimo za još rekordno vreme.