Situacija na Zapadnom Balkanu i dalje predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku Sjedinjenih Američkih Država, upozorio je američki predsednik DŽozef Bajden u poruci Kongresu, u kojoj je obavestio da je zbog toga neophodno da se produži izvršna uredba o vanrednoj situaciji za Zapadni Balkan.
Kako jeobjavljenona sajtu Bele kuće, Bajden je produžio Nacionalnu izvršnu uredbu o vanrednim situacijama na Zapadnom Balkanu, u skladu sa Međunarodnim aktom o ekonomskim ovlašćenjima u vanrednim situacijama, kako bi se pozabavio neobičnim i izuzetnim pretnjama po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD.
Ova izvršna uredba je prvobitno potpisana 26. juna 2001. i odnosi se na pretnju po bezbednost SAD, izazvanu radnjama onih koji deluju na ometanju sprovođenjaRezolucije 1244Saveta bezbednosti UN od 10. juna 1999. na Kosovu i Metohiji.
Uredba se odnosi i na lica koja su uključena u, ili pomažu, sponzorišu ili podržavaju ekstremističko nasilje u Severnoj Makedoniji i drugde u regionu Zapadnog Balkana, ili protiv lica koja deluju na način koji ometa sprovođenje Dejtonskog sporazuma u BiH.
Predsednik Amerike je naknadno izmenio tu uredbu Izvršnom uredbom od 28. maja 2003. kako bi preduzeo dodatne korake u vezi sa određenim radnjama koje ometaju sprovođenje, između ostalog, Ohridskog okvirnog sporazuma iz 2001. u odnosu na Severnu Makedoniju.
Bajden je, obrazlažući produžavanje Izvršne uredbe, naglasio da su „akcije osoba koje ugrožavaju mir i međunarodne stabilizacijske napore na Zapadnom Balkanu, uključujući akte ekstremističkog nasilja i remetilačke aktivnosti, i situacija naZapadnom Balkanu, koja ometa napredak ka efikasnom i demokratskom upravljanju i punoj integraciji u transatlantske institucije, i dalje predstavljaju neobičnu i izuzetnu pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD“.
„Stoga sam utvrdio da je neophodno nastaviti vanredno stanje koje je proglašeno Izvršnom uredbom 13219 za Zapadni Balkan“, naveo je Bajden u odluci.