Već je poznato da je dovoljno sna od vitalnog značaja za dobro zdravlje, ali sada nova istraživanja sugerišu da je poremećaj sna povezan sa samoubilačkim mislima kod dece, tinejdžera i mladih odraslih.
Lečenje ovih problema sa spavanjem može biti put ka poboljšanju njihovog mentalnog zdravlja, sugerišu autori studije.
„Ljudi tako često misle da su poremećaji spavanja simptom drugih problema mentalnog zdravlja kao što su depresija ili anksioznost“, rekla je Melinda Casement, vanredni profesor psihologije na Univerzitetu Oregon, u Judžinu. „Ali problemi sa spavanjem takođe mogu doprineti anksioznosti, poremećajima raspoloženja i riziku od samoubistva“, objasnila je ona u saopštenju univerziteta.
Istraživači, koji su uključivali saradnika Jasona Carbonea sa Univerziteta Vaine State u Detroitu, pregledali su evidenciju hitne pomoći za nacionalno reprezentativan uzorak djece, adolescenata i mladih odraslih od 6 do 24 godine.
Istraživači su otkrili da je kod mladih koji su imali poremećaj spavanja tri puta veća verovatnoća da će biti viđeni u odeljenju hitne pomoći sa samoubilačkim mislima od onih koji nisu imali poremećaj spavanja.
Ipak, prevalencija poremećaja spavanja dijagnostikovanih u hitnoj pomoći bila je mnogo niža, samo 0,38%, nego što bi se očekivalo u opštoj populaciji, rekao je Kejsment.
To sugeriše da su ovi poremećaji nedovoljno dijagnostikovani u hitnoj medicini, dodao je on.
Skrining mladih na poremećaje spavanja u hitnoj pomoći mogao bi da pruži indikaciju rizika od samoubistva, rekli su istraživači.
„Svesnost uticaja poremećaja sna daje nam put da pokušamo da rešimo probleme sa spavanjem, kao i posledice nizvodno“, objasnio je Kejsment.
Dok je samoubistvo još uvek stigmatizovano, poremećaji spavanja ne nose istu stigmu. Dakle, identifikacija i lečenje ovih može poboljšati mentalno zdravlje i smanjiti rizik od samoubistva čak i kada ljudima nije prijatno da pričaju o svojim izazovima mentalnog zdravlja, rekli su autori studije.
„To nam daje širi spektar načina da se uhvatimo u koštac sa samoubilačkim idejama i mentalnim zdravljem – možete rešiti problem spavanja i imati dobre efekte na raspoloženje i anksioznost“, rekao je Kejsment.
Samoubistvo je jedan od vodećih uzroka smrti tinejdžera i mladih odraslih. Otprilike svaki peti srednjoškolac u SAD ozbiljno je razmišljao o samoubistvu, prema Nacionalnoj alijansi za mentalne bolesti.
Nova laboratorija za spavanje u kampusu Univerziteta u Oregonu proučavaće da li poboljšanje kvaliteta sna može poboljšati mentalno zdravlje tinejdžera i mladih odraslih osoba.
Nalazi su objavljeni onlajn 16. juna u časopisu Sleep Health.