Američki državni sekretar Antoni Blinken otputovao je u nedelju u Kinu na razgovore visokog profila sa svojim kineskim kolegom Ćin Gangom i drugim visokim zvaničnicima. Blinken je postao najviši američki zvaničnik koji je posetio Peking otkako je predsednik Džo Bajden preuzeo dužnost 2021.
Prvi dan Blinkenove posete uključivao je razgovore između njega i nedavno postavljenog ministra spoljnih poslova Kine Ćina, bivšeg ambasadora Pekinga u Vašingtonu. Pregovori iza zatvorenih vrata trajali su više od pet sati, a obe strane su davale malo detalja nakon pregovora. Blinkenov portparol Metju Miler opisao je razgovore samo kao „iskrene, suštinske i konstruktivne“ u kratkoj izjavi.
„Sekretar je pokrenuo niz pitanja koja izazivaju zabrinutost, kao i mogućnosti da se istraži saradnja o zajedničkim transnacionalnim pitanjima sa NR Kinom gde su naši interesi usklađeni“, rekao je Miler, dodajući da je Blinken rekao Ćinu da će se Vašington „uvek zalagati za interese i vrednosti američkog naroda i raditi sa njegovim saveznicima i partnerima na unapređenju naše vizije sveta“.
Kineska strana je dala slične kratke izjave, međutim, direktno navodeći glavno pitanje u bilateralnim odnosima – Tajvan. Ostrvska država, koju Peking smatra sastavnim delom zemlje, već godinama se druži sa SAD, služeći kao stalni izvor napetosti između Pekinga i Vašingtona.
„Kin Gang je istakao da je pitanje Tajvana srž ključnih interesa Kine, najvažnije pitanje u kinesko-američkim odnosima i najistaknutiji rizik“, preneli su kineski državni mediji da je Kin rekao za Blinken.
Razgovori su razotkrili „duboke razlike“ između Pekinga i Vašingtona, rekao je novinarima visoki zvaničnik Stejt departmenta, dodajući da su dve strane pokazale „želju da smanje tenzije“ i čak su postigle određeni napredak „na nizu frontova“.
„Niko nije bio u predubeđenju da ćemo sva teška pitanja rešiti na jednom ili dva sastanka“, naveo je zvaničnik i dodao da su dve nacije uspele da se dogovore o proširenju letova između njih, ali da ne podele nikakva tačna detaljima.
Blinken bi u ponedeljak trebalo da učestvuje u diskusiji za okruglim stolom kojom će predsedavati visoki kineski diplomata Vang Ji, koji se povukao sa funkcije FM pre šest meseci i trenutno radi kao direktor Kancelarije Komisije za spoljne poslove Centralnog komiteta Komunističke partije Kine. Očekuje se da će u razgovorima biti uključeni američki studenti na razmeni i poslovni lideri. Ostaje nejasno, međutim, da li će se Blinken tokom posete sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.