Komercijalni let sa više od 270 jemenskih muslimanskih hodočasnika napustio je u subotu prestonicu Sanu koju drže pobunjenici u Saudijsku Arabiju, rekao je zvaničnik, prvi takav let u poslednjih sedam godina, piše AP.
Let jemenskog nacionalnog prevoznika Iemenia – takođe poznatog kao Iemen Airvais – poleteo je sa međunarodnog aerodroma u Sani u 20 časova. po lokalnom vremenu, uputivši se u saudijski priobalni grad Džeda, rekao je Kalid al-Šajev, šef jemenskog aerodroma.
On je za Asošijeted pres rekao da je let bio prvi od pet koji će ovogodišnje muslimanske hodočasnike prebaciti iz Sane u Saudijsku Arabiju na hadž, što je hodočašće u Meku potrebno jednom u životu za svakog muslimana koji to može sebi priuštiti i koji je fizički sposoban da ga obavi. .
Uz subotnji let, još dva su zakazana za ponedeljak i sredu, dok su Huti i saudijski zvaničnici radili na zakazivanju dva dodatna leta, rekao je on.
Glavni grad Jemena je pod kontrolom Huta koje podržava Iran otkako su 2014. godine napustili svoje severno uporište i uklonili međunarodno priznatu vladu. Preuzimanje vlasti Hutima podstaklo je koaliciju predvođenu Saudijskom Arabijom da interveniše 2015. kako bi pokušala da obnovi vladu. Koalicija je zatvorila aerodrom u Sani u avgustu 2016. godine, u sklopu vazdušne i morske blokade na oblastima koje drže Huti u Jemenu.
Milioni muslimana iz celog sveta počeće sledeće nedelje da se okupljaju u Meki u Saudijskoj Arabiji kako bi započeli višednevne rituale na svetim mestima ui oko grada.
Letovi između Sane i Saudijske Arabije su još jedan znak ublažavanja tenzija između Huta i Saudijske Arabije, koja pokušava da okonča svoje učešće u sukobu u zemlji.
Zvaničnici Saudijske Arabije i Huti su se više puta sastajali radi razgovora koji imaju za cilj sporazumno rešenje sukoba. Takvi razgovori su dobili zamah ranije ove godine kada su Saudijska Arabija i Iran, glavni strani koji podržavaju Huti, postigli sporazum o obnavljanju diplomatskih odnosa nakon godina narušenih odnosa.
Konflikt u Jemenu se poslednjih godina pretvorio u posredni rat između Saudijske Arabije i Irana. To je uništilo Jemen, već najsiromašniju arapsku zemlju, i stvorilo jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svetu. Ubijeno je više od 150.000 ljudi, uključujući borce i civile.