Otkriveno je da kontaktna sočiva oslobađaju mikroplastiku

Otkriveno je da kontaktna sočiva oslobađaju mikroplastiku

Milioni ljudi širom sveta nose kontaktna sočiva, uključujući i višekratna. Ali ova plastična sočiva ne traju večno, a sočiva se moraju menjati svakih nekoliko dana, nedelja ili meseci. Sada, istraživači koji izveštavaju o pilot studiji u Environmental Science & Technology razvili su metod za analizu sitnih ostataka u malim uzorcima i otkrili da sočiva izložena sunčevoj svetlosti tokom vremena mogu odbaciti sitne delove plastike, iako je uticaj na zdravlje nejasan.

Iako se naučnici još uvek bore da razumeju uticaj mikroplastike na zdravlje i životnu sredinu, važno je razumeti gde se ona može pojaviti i na koje sisteme može uticati. Prilikom merenja vodenog zagađenja mikroplastikom, istraživači generalno filtriraju plastične fragmente iz velikih količina uzorkovane vode.

Zatim koriste mikroskop i ručno broje fragmente, metod koji je spor i ne baš konzistentan. Razvijene su više automatizovane alternative, ali tehnike i dalje oduzimaju vreme. Dakle, Bing Vu i njegove kolege su želeli da razviju automatizovani metod koji bi mogao brzo da otkrije i prebroji mikroplastične čestice u malim uzorcima, kao što su kontaktna sočiva.

Istraživači su prikupili šest vrsta kontaktnih sočiva različitih brendova i različitog životnog veka. Da bi oponašali normalno nošenje i negu, sočiva su čuvana u vodi, držana pod lampom koja je oponašala sunčevu svetlost i ispirana vodom tri puta svakih 10 sati. Nakon dobijanja ekvivalentnog 30 ili 90 dana sunčeve svetlosti, analizirana je voda u kojoj je bilo skladišteno svako sočivo.

Da bi odredili broj mikroplastike u malim uzorcima, istraživači su dizajnirali automatizovani sistem koji je uzimao mikroskopske slike uzoraka, obradio te slike i kvantifikovao svaku mikroplastiku koja je bila prisutna.

U testovima sa standardnim količinama mikroplastike, tim je otkrio da su analize novog sistema bile brže i tačnije nego kada su uzorci analizirani ručno. U odsustvu bilo kakve simulirane sunčeve svetlosti, mikroplastika nije otkrivena. Međutim, istraživači su primetili sve veće količine kada su kontaktna sočiva bila izložena sunčevoj svetlosti koja je ekvivalentna 90 dana. Sočiva sa kraćim vekom trajanja pokazala su najveću količinu ispuštene mikroplastike nakon ovog izlaganja.

Na osnovu svojih podataka u ovoj maloj studiji, istraživači procenjuju da bi se više od 90.000 mikroplastičnih čestica godišnje moglo izbaciti sa nekih sočiva ako se nose 10 sati dnevno. Uticaj direktnog izlaganja mikroplastike očima na ljudsko zdravlje trenutno nije poznat, ali istraživači kažu da njihovi nalazi pokazuju da je hitno potrebno više studija u ovoj oblasti.