Sve glavne platforme društvenih medija slabo štite LGBTK+ korisnike od govora mržnje i uznemiravanja — posebno onih koji su transrodni, nebinarni ili rodno nekonformni, saopštila je u četvrtak grupa za zastupanje GLAAD. Ali Tviter je najgori, prenosi AP.
U svom godišnjem Indeksu bezbednosti društvenih medija, GLAAD je dao Facebook, Instagram, TikTok, YouTube i Tviter niske ili neuspešne ocene, rekavši da platforme ne čine dovoljno da zaštite svoje korisnike. Ipak, većina poboljšana u odnosu na pre godinu dana.
Jedini izuzetak je bio Tviter, koji je prošlog oktobra kupio izvršni direktor Tesle Elon Musk. GLAAD-ova lista rezultata je nazvala „najopasnijom platformom za LGBTK ljude“ i jedinom koja je zabeležila pad u odnosu na prošlu godinu.
Tviterovo komunikacijsko osoblje je iskorijenjeno nakon što je Musk preuzeo kompaniju, a mjesecima je na upite upućene pres-kancelariji odgovarao samo automatski odgovor emotikona, kao što je bio slučaj kada je Asošiejted pres kontaktirao kompaniju za komentar.
Zagovornici LGBTK+ već dugo upozoravaju da mržnja i uznemiravanje na mreži mogu dovesti do nasilja van mreže. Ali čak i kada nije, zlostavljanje na mreži može uticati na mentalno zdravlje osobe.
„Ne prođe nijedna nedelja da nemamo doks situaciju za nekoga u našoj zajednici u koju moramo da uđemo i pomognemo im da to zaustave i zaustave mržnju, zaustave vitriol i zaustave napade“, rekao je Izvršna direktorka i predsednica GLAAD-a Sara Kejt Elis koja se poziva na zlonamernu praksu koja uključuje prikupljanje privatnih ili identifikacionih informacija i njihovo objavljivanje na mreži bez dozvole te osobe, obično u pokušaju da se uznemirava, preti, sramoti ili se osveti. „Zaista je pojačan do nivoa koji nikada ranije nismo videli.
Na Tviteru, napadi na LGBTK+ korisnike značajno su se povećali otkako je Elon Musk preuzeo kompaniju prošle jeseni, prema brojnim grupama za zastupanje.
Veliki deo razloga su drastična smanjenja broja zaposlenih koje je Musk doneo od njegovog preuzimanja – jednostavno nema dovoljno moderatora sadržaja koji bi se nosili sa poplavom problematičnih tvitova koji se kreću od govora mržnje do grafičkog materijala i uznemiravanja. Musk je sebe takođe opisao kao „apsolutistu slobode govora“ koji veruje da su prethodne politike Tvitera bile previše ograničavajuće.
U aprilu je, na primer, Tviter tiho uklonio politiku protiv „ciljanog pogrešnog predstavljanja ili mrtvog imena transrodnih pojedinaca“, što je izazvalo zabrinutost da platforma postaje sve manje bezbedna za marginalizovane grupe. Musk je takođe više puta stupio u kontakt sa ličnostima krajnje desnice i gurao dezinformacije svojim 143 miliona pratilaca.
Tviter je, kao deo istog prepravljanja politike svojih sajtova, takođe promenio način na koji reaguje na tvitove koji krše njena pravila. Dok su u prošlosti uvredljivi tvitovi bili uklonjeni, kompanija sada kaže da će ponekad ograničiti tvit umesto da ga potpuno ukloni sa platforme.
„Tviter je sada uglavnom septička jama. Ne možete objavljivati a da vas ne napadnu. Nema mesta za razgovor. Radi se samo o borbi prsa u prsa“, rekao je Elis. „I to je ono što je. To je kao pseće borbe u dvorištu.“
Elis se požalio da je pre preuzimanja Tviter bio „lider” među glavnim platformama društvenih medija kada je u pitanju zaštita LGBTK+ korisnika.
Meta, koja je vlasnik Fejsbuka i Instagrama, zabeležila je povećanje rezultata od 15 procentnih poena za obe svoje platforme, na 61% i 63%, respektivno. GLAAD-ov indeks meri 12 indikatora specifičnih za LGBTK+, kao što su eksplicitna zaštita od mržnje i uznemiravanja za LGBTK+ korisnike, nuđenje opcija rodnih zamenica na profilima i zabrana oglašavanja koje bi moglo biti štetno ili diskriminatorno za LGBTK+ ljude.
Dok se Meta poboljšao i ima snažne politike, GLAAD kaže da ih kompanija ne sprovodi dosledno. Na primer, grupa kaže za mnoge uvredljive postove koje prijavljuje, Meta će poslati automatizovani odgovor navodeći da zbog velikog obima izveštaja koje prima, nije u mogućnosti da pregleda post.
Meta je u pripremljenoj izjavi rekla da sarađuje sa „organizacijama civilnog društva širom sveta u našem radu na dizajniranju politika i kreiranju alata koji neguju bezbedno onlajn okruženje“, uključujući dobijanje informacija od LGBTK+ organizacija za bezbednost i zastupanje.
TikTok, čiji je rezultat povećan sa 14 poena na 57%, rekao je da je „ponosan što ima snažne politike koje imaju za cilj da zaštite LGBTK+ pojedince od uznemiravanja i govora mržnje, uključujući pogrešno rodno izražavanje i mrtvo ime, i mi uvek želimo da ojačamo naš pristup, obavešteni i od naše zajednice i od saveta stručnjaka, kao što je GLAAD.
Gugl-ov Jutjub je u međuvremenu postigao 54%, što je devet poena više u odnosu na 2022.
„Naše politike zabranjuju sadržaj koji promoviše nasilje ili mržnju prema pripadnicima LGBTK+ zajednice. Tokom poslednjih nekoliko godina, napravili smo značajan napredak u našoj sposobnosti da brzo uklonimo ovaj sadržaj sa naše platforme i da na vidljiv način prikažemo autoritativne izvore u rezultatima pretrage i preporukama“, rekao je portparol Džek Melon.
Mask je u tvitovima i javnim izjavama više puta govorio da podržava slobodu govora i sebe naziva „apsolutistom slobode govora“ koji želi da Tviter pretvori u „digitalni gradski trg“ na kome ljudi sa različitim stavovima mogu slobodno da debatuju. Novopostavljena izvršna direktorka kompanije Linda Iaccarino takođe je nedavno tvitovala da „treba da imate slobodu da kažete šta mislite. Svi bismo trebali.”
Ali GLAAD i druge organizacije koje se zalažu za marginalizovane grupe primećuju da nesputana sloboda jedne grupe može da naruši slobodu govora drugih.
„Sloboda govora ne znači da mogu, znate, nemilosrdno maltretirati i maltretirati ljude“, rekla je Dženi Olson, GLAAD-ov direktor za bezbednost društvenih medija. „I zato kompanije imaju politiku govora mržnje, jer … ako me neko maltretira i uznemirava to zapravo znači da ja nemam slobodu govora jer se plašim bilo šta da kažem.