Sporazum koji omogućava Ukrajini da nastavi izvoz morskog žita posredovali su Ujedinjenim nacijama i Turskoj u julu prošle godine kako bi pomogli u rješavanju globalne krize hrane za koju su UN rekli da je pogoršana najsmrtonosnijim sukobom u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Moskva je nevoljno pristala da produži sporazum, koji diplomate nazivaju Crnomorska inicijativa za žito, do 17. jula pod uslovom da dobije i pomoć u sopstvenom izvozu hrane i đubriva.
Ali Kremlj je u četvrtak rekao da ništa nije bilo.
„Rad je u toku, ali da budem iskren, ne vidimo neke naročito pozitivne izglede. Sve što je dogovoreno u vezi sa nama nije ispunjeno“, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
„Ali da ne pretjerujemo, situacija je kristalno jasna i transparentna. Postojao je dogovor i dogovor se uvijek tiče dvije ili više strana“, rekao je on.
„Ruska strana je jasno ispunila svoje obaveze i stvoreni mehanizam i dalje funkcioniše. Ali tako ne može da traje u nedogled“, dodao je on, rekavši da će odluka biti doneta u skladu sa trenutnim datumom isteka sporazuma i biti objavljena na pravo vreme.
Putin je u utorak optužio Zapad da „vara“ Moskvu neispunjenjem obećanja da će pomoći da se ruska poljoprivredna roba plasira na svetska tržišta.
Zapadne sile su uvele oštre sankcije Rusiji nakon njene odluke da pošalje desetine hiljada vojnika u Ukrajinu 24. februara 2022. godine.
Iako ruski izvoz hrane i đubriva nije sankcionisan, ograničenja Zapada u pogledu plaćanja, logistike i osiguranja predstavljaju prepreke za isporuke, kaže Moskva.
Putin će 17. juna razgovarati o budućnosti sporazuma o žitu sa afričkim liderima u Rusiji, javila je u sredu novinska agencija Interfaks.
Ruski lider je u utorak rekao da je Moskva spremna da besplatno isporučuje žito najsiromašnijim zemljama sveta.