Rekordno duga vladavina kraljice Elizabete II bila je izuzetna na mnogo načina — ne samo zato što su Engleskom vladali muškarci većinu poslednjih hiljadu godina. Do nedavno, kruna je preneta na najstarijeg sina monarha, a ćerke su udate za kraljevske članove u drugim zemljama.
Ali kod većine drugih društvenih sisara, ženke obično ostaju i razmnožavaju se u svojim rodnim grupama, nasleđujući status i teritoriju svojih majki, dok sinovi odlaze da nađu nepovezane partnere negde drugde.
Društveni odnosi između stalnih žena variraju, ali često podržavaju. Na primer, kod afričkih slonova, ženke se okupljaju u porodičnim grupama, a starije ženke obično dominiraju nad mlađim.
Otvoreno takmičenje je retko, a odnosi između matrijaraha i mlađih žena su opušteni i podržavajući. Slonovi matrijarsi deluju kao rezervoari informacija o tome gde pronaći hranu i vodu, a njihovo prisustvo je posebno važno u vremenima gladi ili suše.
Tamo gde vrste žive u većim grupama koje uključuju članove nekoliko porodica, kao kod žutih pavijana i pegavih hijena, takmičenje za status i resurse može biti češće i ženke često podržavaju bliske rođake u sukobima sa drugim porodicama.
Ćerke često nasleđuju majčin društveni položaj. Svi članovi nekih porodica mogu biti dosledno dominantni u odnosu na druge, često uživajući veći uspeh u razmnožavanju i opstanak kao rezultat.
Ali žene nisu uvek tolerantne ili podržavajuće. Kod merkata koje sam proučavao u pustinji Kalahari u južnoj Africi poslednjih 30 godina, jedna dominantna ženka monopoliše uzgoj u svakoj grupi, proizvodeći do tri legla godišnje do deset godina. Njihove ćerke i sinovi u početku ostaju u grupi svoje majke i pomažu u prehrani i zaštiti mlađe braće i sestara.
Kraljice se trude da spreče svoje ćerke da se uspešno razmnožavaju. Na početku svoje karijere, bio sam zapanjen kada sam video jednu od mojih omiljenih kraljica merkata kako izlazi sa krvlju na njušci iz jazbine za spavanje njene grupe, gde se njena najstarija ćerka upravo rodila.
Ova kraljica merkata bila je trudna u to vreme. Vratila se dole i ubrzo izašla sa mrtvim štenetom koje je još uvek bilo toplo — a zatim se vratila i podigla još tri šteneta koje je upravo ubila.
Kasniji rad mog tima pokazao je da je jedan od najčešćih uzroka smrti štenaca bio čedomorstvo od strane trudnih ženki, a studije nekoliko drugih društvenih sisara otkrile su slične trendove.
Ubijanje sopstvenih unuka možda ne zvuči kao recept za evolucioni uspeh, ali često ima smisla za trudne ženke merkata. Ako grupe mogu da odgajaju samo mali broj mladunaca, kraljice će povećati svoj genetski doprinos budućim generacijama ako potisnu štenad koji će se takmičiti sa njihovim sopstvenim potomcima.
Ćerke dele 50% gena svoje majke, dok unuci dele samo 25%, tako da je u najboljem interesu kraljice da se pobrine da njihove grupe odgajaju njihove ćerke, a ne unuke.
Kada ćerke kraljica merkata imaju tri do četiri godine, one postaju potencijalni rivali kraljici i ona ih izbaci iz svoje grupe. Pošto pripadnici drugih grupa merkata ne dozvoljavaju emigrirajućim ženkama da im se pridruže, iseljene ženke su ili pronašle nove grupe sa lutajućim mužjacima ili (obično) umiru u pokušaju.
Kada kraljica na kraju umre, ostale ženke u njenoj grupi se bore da naslede njen položaj. Najstarija i najteža ženka obično pobeđuje, preuzimajući status kraljice, uzgojnu ulogu i teritoriju pre nego što počne da izbaci svoje sestre.
A šta je sa kraljičinim sinovima? Kod većine sisara, parenje sa bliskim srodnicima stvara slabije i manje zdrave bebe i smanjuje uspeh pri razmnožavanju ženki. Dakle, ženke merkata izbegavaju da se pare sa svojim sinovima, braćom i drugim rođacima.
Mužjaci obično manje brinu o tome s kim se pare jer ne plaćaju iste troškove odgajanja mladih. Međutim, tamo gde su ženke u njihovoj grupi rođaci i ne žele da se pare sa njima, one moraju da napuste svoje rodne grupe kako bi pronašle voljnih partnera.
Za razliku od ženki, mužjaci merkata dobrovoljno se šetaju, ili zamenjuju mužjake u drugim grupama ili se druže sa izbačenim ženkama i pokušavaju da osnuju nove grupe. Slična tendencija da ženke izbegavaju razmnožavanje sa bliskim rođacima i da mužjaci napuštaju svoje rodne grupe da bi našli voljnih partnera negde drugde uobičajena je kod mnogih drugih sisara — uključujući mnoge vrste kod kojih su mužjaci znatno veći i jači od ženki, poput lavova i pavijana.
Ali ženke ne ostaju uvek kod kuće — a mužjaci ne lutaju uvek. Postoje neki sisari kod kojih je situacija obrnuta. To uključuje veliki broj slepih miševa, konja, majmuna — i sva tri afrička majmuna. Na primer, ženke gorile često napuštaju svoje rodne grupe da bi se razmnožavale u drugim grupama, dok mužjaci mogu ostati i razmnožavati se tamo, nasleđujući položaj razmnožavanja od svojih očeva.
Karakteristika mnogih ovih vrsta je da domaći mužjaci koji se razmnožavaju ili grupe srodnih mužjaka drže svoje pozicije relativno dugo – duže od uzrasta u kojem većina ženki dostiže polnu zrelost. Dakle, jedno od objašnjenja je da ženke moraju da napuste svoje rodne grupe da bi pronašle nepovezane partnere za razmnožavanje. Mužjaci ovih vrsta ne moraju da odu jer se imigrantske ženke voljno pare sa njima.
Sklonost ka nasljeđivanju muškaraca je široko rasprostranjena u mnogim ljudskim društvima i često se pripisuje potrebi da monarsi budu vođe bitaka i većoj snazi i borbenoj sposobnosti muškaraca.
Međutim, afrički majmuni su naši najbliži živi rođaci i svi oni formiraju grupe gde ženke odlaze, a mužjaci ostaju. Ovo sugeriše da je disperzija ženki i stalnih mužjaka možda bila i norma predaka u društvima hominina. Ako je tako, to može biti zato što su se ženke razišle da bi izbegle inbreeding, a ne zbog razlike u snazi i borbenoj veštini između polova.