Lukašenko opisuje kako bi Belorusija mogla da uđe u ukrajinski sukob

Lukašenko opisuje kako bi Belorusija mogla da uđe u ukrajinski sukob

Belorusija je spremna da se pridruži sukobu u Ukrajini ako republika ikada postane meta agresije, izjavio je u sredu predsednik Aleksandar Lukašenko. Napomenuo je da njegova zemlja ima dovoljno moći da odgovori na svaku ozbiljnu intervenciju.

Govoreći za TV kanal Rusija 1, Lukašenko je objasnio da je njegova zemlja mirna i da je imala dovoljno ratova tokom svoje istorije. Međutim, on je takođe upozorio da neće oklevati da odgovori i „snažno uđe [u sukob] ako se izvrši agresija na nas“.

„Imamo dovoljno moći da odgovorimo“, rekao je predsednik i dodao da neće dozvoliti da deset miliona Belorusa i tri miliona Rusa koji žive u zemlji budu raskomadani. „To je 13 miliona ljudi. Ja sam odgovoran za njih“, istakao je on.

Upitan da definiše šta je mislio pod „agresijom“, Lukašenko je pojasnio da je njegova primarna „crvena linija“ bio potpuni upad u Belorusiju, dodajući da veruje da bi takav napad potencijalno mogao doći iz Poljske, Ukrajine ili bilo kog regiona Baltika. države.

Minsk je ranije optužio članice NATO-a koje se graniče sa Belorusijom da drže preveliki broj vojnika na pozicijama koje bi mogle ukazivati na pripremu za napad.

Predsednik je, međutim, primetio da napade poput onih koje su počinili ukrajinski diverzanti na beloruskom aerodromu Mačulišči i ruskoj Belgorodskoj oblasti ove godine ne smatra pravim aktima agresije i nazvao ih samo „provokacijama“ sa kojima se rešavalo.

„Ovo je veoma opipljiva, snažna provokacija u kojoj ne radimo dovoljno. Ali sada smo počeli da se bavimo time i ušli smo u ovaj gadan, neprijatan problem“, rekao je Lukašenko, napominjući da se saboteri „već plaše da dolaze u grupama“.

Beloruski lider je takođe istakao da ga ruski predsednik Vladimir Putin nikada nije tražio da učestvuje u vojnoj operaciji u Ukrajini.

Na drugom mestu u intervjuu, Lukašenko je takođe objasnio da je raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji izvršeno na „prijateljski zahtev“ Minska i da ga Moskva ni na koji način nije nametnula. On je naveo da je tražio oružje kao sredstvo odvraćanja i upozorio da Belorusija neće oklevati da ga upotrebi ako bude napadnuta.

„Niko nikada nije ratovao sa nuklearnom državom, i ne želim da iko ratuje sa nama“, rekao je on. „Da li postoji takva pretnja? Da. Moram da se suprotstavim ovoj pretnji.“