Najviši republikanac u Komitetu za spoljne poslove američkog Senata rekao je u sredu da blokira prodaju oružja Mađarskoj u vrednosti od 735 miliona dolara jer je njena vlada odbila da odobri kandidaturu Švedske za pridruživanje NATO-u.
„S obzirom na obećanja koja su meni i drugima data prošle godine da će ovo glasanje biti obavljeno, i činjenicu da je sada jun i još uvek nije obavljen, odlučio sam da će prodaja nove američke vojne opreme Mađarskoj biti na čekanju“, Senator Džim Riš rekao je u saopštenju.
„Mađarska bi trebalo da preduzme neophodne radnje da bi Švedska omogućila ulazak u alijansu, i to uskoro“, rekao je on.
Prema američkom zakonu, glavne poslove sa oružjem razmatraju najviši demokrate i republikanci u Komitetu za spoljne poslove Senata i Komitetu za spoljne poslove Predstavničkog doma.
Oni redovno postavljaju pitanja ili izražavaju zabrinutost u vezi sa ljudskim pravima ili diplomatskim pitanjima koja mogu odložiti ili zaustaviti prodaju oružja.
Rišova odluka da blokira posao prvi put je objavljena u Vašington postu, koji je rekao da je prodaja uključila 24 baterije za bacanje raketa HIMARS i više od 100 raketa i mahuna zajedno sa pripadajućim delovima i podrškom.
Mađarsko ministarstvo odbrane objavilo je saopštenje preko državne novinske agencije MTI u kojem se navodi da nema nameru da kupuje HIMARS sisteme.
„Tokom prethodnog mandata vlade, vladin poverenik zadužen za nabavke je u pismu sa rokom do marta 2022. tražio informacije o raketnim sistemima HIMARS. Nije bilo odgovora sa američke strane, pa je ministarstvo smatralo da je stvar zatvorena“, saopštila je Mađarska. .
Švedska je prošle godine podnela zahtev za ulazak u NATO kao rezultat ruske invazije na Ukrajinu. Prigovori Turske i Mađarske su odložili kandidaturu i Švedska se sada nada da će joj se pridružiti na samitu NATO-a u Litvaniji sledećeg meseca.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg sastao se u utorak u Beloj kući sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom.