Predsednik Džo Bajden šalje ove nedelje savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana u Tokio na razgovore sa svojim kolegama iz Japana, Filipina i Južne Koreje, piše AP.
Salivan će takođe učestvovati na „prvom trilateralnom sastanku savetnika za nacionalnu bezbednost Japana, Filipina i SAD“ dok je u Japanu, saopštio je Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće u utorak.
Bela kuća je ponudila oskudne detalje o Salivanovoj dvodnevnoj poseti koja počinje u četvrtak, rekavši da će Salivan i njegove kolege „razgovarati o načinima za produbljivanje saradnje na brojnim ključnim regionalnim i globalnim pitanjima“.
Salivanova poseta dolazi nakon što su američki, japanski i filipinski brodovi obalske straže organizovali vežbe za sprovođenje zakona u vodama u blizini spornog Južnog kineskog mora ranije ovog meseca. Vašington je pojačao napore da ojača saveze u Aziji usred sve napetijeg rivalstva sa Kinom.
Vašington ne polaže pravo na strateško Južno kinesko more, gde su Kina, Filipini, Vijetnam, Malezija, Tajvan i Brunej decenijama bili zaključani u napetim teritorijalnim sukobima. Ali SAD kažu da su sloboda plovidbe i preletanja i mirno rešavanje sporova na prometnom plovnom putu u njihovom nacionalnom interesu.
Bela kuća je potvrdila Salivanovo putovanje nakon što je Bajden na prijemu u Beloj kući za šefove diplomatskih misija SAD u utorak izneo primedbu da ambasador Rahm Emanuel, američki izaslanik u Japanu, nije bio pri ruci jer se spremao za Salivanova poseta.
Odnosi SAD i Kine bili su zategnuti tokom Bajdenovog mandata. Kina je pokrenula vojne vežbe prošle godine oko Tajvana nakon što je tadašnja predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi, D-Kalifornija, posetila ostrvo kojim se upravlja demokratski, koje Kina smatra svojim.
Odnosi su se dodatno zaoštrili početkom ove godine nakon što su SAD oborile kineski špijunski balon koji je prešao preko Sjedinjenih Država. Peking je takođe bio ljut zbog zaustavljanja predsednika Tajvana Cai Ing-vena u SAD u aprilu, što je uključivalo angažman sa predsednikom Predstavničkog doma Kevinom Makartijem, R-Kalifornija.
A u subotu je Bela kuća potvrdila da Kina već neko vreme upravlja špijunskom bazom na Kubi i da je ona unapređena 2019. pod nadzorom Trampove administracije.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je u ponedeljak da Trampova administracija ima „isti pristup“ obaveštajnim podacima o kineskim špijunskim operacijama kao i Bajdenova administracija.
Bivši zvaničnici Trampove administracije, uključujući bivšeg direktora Nacionalne obaveštajne službe Džona Retklifa i savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona, odbili su tvrdnje da je kubanska špijunska baza unapređena pod njihovim nadzorom.
„(Bajdenova) administracija tvrdi da je baza bila tamo 2019., ako ne i ranije, sve što mogu da kažem je da sam bio u Beloj kući deo 2019. i sigurno nisam bio svestan toga“, bivši savetnik za nacionalnu bezbednost iz Trampove ere Džon Bolton rekao je u intervjuu u utorak za SiriusKSM-ov POTUS kanal. „Mislim da bih ga zapamtio da mi je prešlo preko stola.“
Bela kuća je potvrdila bazu nakon što je Volstrit džornal objavio prošle nedelje da su Kina i Kuba postigle načelni dogovor o izgradnji elektronske stanice za prisluškivanje na ostrvu.
Uprkos tenzijama sa Pekingom, administracija je bila željna da ponovo pokrene komunikaciju na visokom nivou sa Pekingom.
Državni sekretar Antoni Blinken planira da poseti Kinu 18. juna kako bi se sastao sa visokim zvaničnicima, prema američkim zvaničnicima, koji su u petak govorili pod uslovom anonimnosti, jer ni Stejt department ni kinesko ministarstvo spoljnih poslova još nisu potvrdili put. Blinken je trebalo da poseti Kinu u februaru, ali su ti razgovori prekinuti nakon incidenta sa špijunskim balonom.
Salivan se trenutno nalazi u Indiji na sastanku sa zvaničnicima uoči državne posete premijera Narendre Modija Vašingtonu sledeće nedelje.