Antropogeno povećano taloženje azota je dobro poznati ekološki stresor, koji dovodi do osiromašenja kvaliteta zemljišta u prirodno siromašnim ekosistemima. Kao rezultat toga, menjaju se i uslovi staništa za biljne i životinjske vrste. Takve promene su ponekad jasno vidljive na terenu. Na primer, biljne vrste koje imaju koristi od dodatnog azota često postaju dominantne, što dovodi do dominacije trave u vresistima i povećanja pokrivenosti borovnicama i borovnicama u šumama. Manje vidljivi su, međutim, efekti taloženja azota na kvalitet hrane biljaka i naknadni efekti na kondiciju životinja.
Grupa istraživača sa nekoliko holandskih i belgijskih univerziteta i istraživačkih instituta pokazuje da taloženje azota menja odnos hranljivih materija u biljkama, što zauzvrat može dovesti do smanjenog učinka kod mnogih životinjskih vrsta. Nalazi su nedavno objavljeni u časopisu Biological Revievs.
Odnos azota sa drugim važnim elementima kao što su fosfor i kalcijum se menja, a biljke često proizvode više aminokiselina bogatih azotom u odnosu na druge esencijalne aminokiseline pod povećanim opterećenjem azotom. Zbog toga se češće mogu javiti nedostaci neophodnih hranljivih materija za životinje. Biljke takođe manje ulažu u odbrambene hemikalije bogate ugljenikom, dok se toksini bogati azotom povećavaju.
Životinjske vrste koje brzo rastu i insekti koji vrše potpunu metamorfozu, od larve do odrasle osobe preko stadijuma kukuljice, kao što su leptiri, pčele i muve, zahtevaju relativno visok nivo fosfora da bi održali ovu veliku brzinu rasta. Ove vrste su stoga više pogođene promenama u kvalitetu biljaka nego spororastuće vrste i insekti koji se razvijaju kao nimfe, kao što su bube i skakavci.
Upoređujući ove i druge osobine vrsta, istraživači su zaključili da će mala grupa generalističkih vrsta verovatno imati koristi od dodatnog azota i epidemije štetočina će se češće dešavati, ali mnogo veća grupa životinjskih vrsta pati od promenjenog sadržaja hranljivih materija i zbog toga će opadati. ili nestaju pod povećanim opterećenjem azotom.