Istraživači su završili najdublju istragu do sada o prenošenju uobičajenih crevnih bakterija sa majke na dete. Studija otkriva efikasan prenos crevnih bakterija Bifidobacterium, glavne komponente zdravlja od detinjstva do odraslog doba.
Zajednički istraživački projekat MicrobeMom predvode istraživači iz APC Microbiome Ireland, vodećeg SFI istraživačkog centra sa sedištem u Univerzitetskom koledžu Kork (UCC) i Teagasc-u, PrecisionBiotics Group, UCD Perinatalnom istraživačkom centru, Univerzitetskom koledžu u Dablinu i Nacionalnom institutu za Bioprocesiranje, istraživanje i obuka (NIBRT).
Projekat MicrobeMom pokazuje da je prenos crevnih bakterija sa majke na dete uobičajena pojava i da je pod jakim uticajem spoljnih faktora, uključujući način isporuke i izlaganje antibioticima tokom porođaja. Studija je objavljena u Nature Communications.
Istraživači su otkrili da su bifdobakterije — probiotičke ili zdrave bakterije — prisutne od ranih faza u crevima odojčadi sa nizom zdravstvenih i funkcionalnih prednosti, uključujući smanjenje razvoja alergija i astme. Nalazi bi mogli da podrže razvoj ciljanih probiotičkih suplemenata zasnovanih na ovim bakterijama, sa potencijalnim prednostima za jačanje imunološkog sistema, povećanje otpornosti na mikrobne infekcije, borbu protiv bolesti i pomoć varenju.
Studija je otkrila da je način porođaja ključni faktor u efikasnom prenošenju soja sa većom raznovrsnošću mikroba uočenom kod vaginalnih porođaja, sa najvišim stopama prenosa povezanih sa spontanim porođajem. Izloženost majke antibioticima tokom porođaja značajno je smanjila broj zajedničkih sojeva.
MicrobeMom je 2017. godine počeo da istražuje najverovatnije metode prenosa sojeva bifidobakterija sa majke na bebu, kao i uticaj ishrane i zdravlja majke na njene crevne bakterije.
Ranija studija, objavljena u American Journal of Obstetrics and Ginecologi MFM, identifikovala je potencijal istraživanja suplemenata za majku da pozitivno utiče i koristi zdravlju creva i pozvala je na dalje istraživanje.
Profesor Pol Koter, glavni istraživač u APC, rekao je: „Nizak nivo prenosa soja otkriven u našoj početnoj studiji naglašava da se transfer soja može koristiti kao sredstvo za dovođenje probiotičkih sojeva do creva odojčadi kroz njihovu davanje majkama. određeni soj (Bifidobacterium breve 702258) nije preneo veoma efikasno, pružio je veoma vredan ‘dokaz koncepta podataka’ što nas je podstaklo da dalje istražujemo mogućnost korisne intervencije suplemenata tokom trudnoće i prenosa na dete.“
Profesor Fionnuala McAuliffe, redovni akademski profesor akušerstva i ginekologije UCD u Nacionalnoj bolnici za porodilište u Dablinu i direktor Perinatalnog istraživačkog centra UCD, rekao je: „Ovo je značajno i uzbudljivo istraživanje. Koristeći naš kombinovani pristup metagenomskog sekvenciranja sa kulturom i sekvenciranjem cijelog genoma , naša studija je pružila najdublju istragu do sada o prenošenju bifidobakterije sa majke na dete. Identifikovali smo ključne kliničke faktore povezane sa korisnim prenosom bifidobakterije sa majke na bebu, kao što je spontani vaginalni porođaj.“
Profesor Douve van Sinderen, glavni istraživač u APC-u, prokomentarisao je: „Ovo je fascinantan i veoma kooperativan projekat koji uključuje brojne institucije iz akademske zajednice, medicine i industrije. Naše istraživanje pokazuje da je prenošenje sa majke na dete uobičajena pojava i utvrdilo je da mnoge bifidobakterije koje su prirodno prisutne kod majki veoma efikasno se prenose sa majke na bebu, a na prenos snažno utiču spoljni faktori, uključujući način porođaja i antibiotike. Ovo će imati koristi od daljih istraživanja i može ukazati na ulogu probiotičkih suplemenata tokom trudnoće, za ciljani mikrobiom novorođenčeta i zdravstvene beneficije“.