Međunarodni posmatrači su u svom izvještaju prepoznali parlamentarne izbore u Crnoj Gori kao konkurentne, ali su ukazali na određene zakonske nedostatke i retoriku i polarizaciju masovnih medija koja ih je pratila.
U zajedničkoj posmatračkoj misiji za izbore u Crnoj Gori bili su posmatrači iz Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava, Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope i Evropskog parlamenta. Misija je uključivala ukupno 147 posmatrača iz 27 zemalja.
Posmatrači su zaključili da su izbori bili dobro organizovani i da postojeća zakonska regulativa pruža mogućnost za demokratske izbore, iako je i dalje manjkava i problemi na koje smo ranije ukazivali još uvek nisu rešeni.
Šefica misije Nina Suomalainen napomenula je da su birači imali širok spektar izbora i da je zemlja osigurala poštovanje osnovnih sloboda tokom kampanje, ali i dalje postoji potreba za reformama kako bi se otklonili postojeći nedostaci.
Među navedenim problemima su populistička i podela retorika nekih kandidata, nedostatak razlike između uloga pojedinih kandidata kao nosilaca i kao učesnika u izbornoj kampanji; pitanja o netačnostima u biračkom spisku.
Podsjetimo, vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori održani su u nedjelju, 11. juna. Ranije je objavljeno da prednjači proevropski pokret Evropa sada, koji se takođe zalaže za bliže veze sa Srbijom, na čelu sa bivšim ministrom finansija Milojkom Spajićem.
Više o očekivanjima od izbora pročitajte u članku Crna Gora čeka novu vlast: kako će parlamentarni izbori promijeniti tok zemlje.