Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je za RTS da je odluka Vrhovnog kasacionog suda u korist porodilje Snežane Pešović važna pobeda, pobeda za sve žene i majka jer je dokazano da je zabranjeno otpustiti ženu za vreme porodiljskog odsustva.
Nedavno je Vrhovni kasacioni sud doneo presudu kojom se potvrđuje da je Snežana Pešović, trudnica i porodilja koja je dobila otkaz iako je sama sebi uplaćivala doprinose, zaista bila diskriminisana na osnovu pola i porodičnog statusa u oblasti rada.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da je presuda u korist Snežane Pešović pokazao da je diskriminisana na osnovu pola.
„Ovo je jedna važna naša pobeda, važna pobeda za sve žene i majka jer je dokazano da je zabranjeno otpustiti ženu za vreme porodiljskog odsustva“, istakla je Jankovićeva.
Prema njenim rečima, ovo je važna presuda za sve buduće slučajeve, jer kako je rekla, Kancelarija poverenika vodi parnice kada proceni da taj slučaj može da ima širu društvenu promenu.
Istakla je da je najveći broj pritužbi bio u vezi sa ženama i u vezi materinstvom.
„Slučaj Snežane Pešović je za nas završen, ali u toku je i dalje radni spor, ona i dalje nema posla“, rekla je Jankovićeva i zahvalila se RTS-u jer je upravo ova priča prvo bila objavljena na Javnom servisu.
Prošlo je i 40 dana od tragedija u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar i mestima u okolini Mladenovca i Smedereva.
Brankica Janković je komentarišući ove tragedije rekla da moramo sada da se usredsredimo na obrazovanje i vaspitanje sve dece.
„Treba da postoje mnogo više programa usmerenih na toleranciju. Ne treba zanemarivati ono što nam kažu deca, bez obzira koliko nam to deluje kao mali problem u odnosu na naše“, navela je poverenica.
Napomenula je da su problemi postojali i ranije, ali da se sada problemi kod dece usložnjavaju, deca sada imaju po dva identiteta, jedan identitet u digitalnom svetu.
Brankica Janković je pozdravila izmene Porodičnog zakona.
„Puna podrška izmenama Porodičnog zakona. Većina naših preporuka je usvojena. Zabranjeno je fizičkog kažnjavanja dece. Kada je ova tema, obično se pitaju da li će nas kažnjavati što smo sprečili dete da pređe ulicu kada je opasno ili da gurne ruku u šteker. Ne treba banalizovati ove stvari“, poručila je Jankovićeva.