Kina upravlja špijunskom bazom na Kubi od najmanje 2019. godine, što je deo globalnog napora Pekinga da unapredi svoje sposobnosti za prikupljanje obaveštajnih podataka, rekao je zvaničnik Bajdenove administracije, piše AP.
Taj zvaničnik, koji nije bio ovlašćen da javno komentariše i koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da je američka obaveštajna zajednica već neko vreme svesna špijuniranja Kine sa Kube i većih napora da uspostavi operacije prikupljanja obaveštajnih podataka širom sveta.
Bajdenova administracija je pojačala napore da osujeti kineski pritisak da proširi svoje špijunske operacije i veruje da je postigla određeni napredak diplomatskim i drugim neodređenim akcijama, rekao je zvaničnik, koji je bio upoznat sa američkim obaveštajnim službama po tom pitanju.
Postojanje kineske špijunske baze potvrđeno je nakon što je The Wall Street Journal u četvrtak objavio da su Kina i Kuba postigle načelni dogovor o izgradnji stanice za elektronsko prisluškivanje na ostrvu. Žurnal je objavio da je Kina planirala da plati milijarde dolara Kubi bez novca u sklopu pregovora.
Bela kuća i kubanski zvaničnici, međutim, nazvali su izveštaj netačnim.
„Video sam taj izveštaj za štampu, nije tačan“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi u intervjuu za MSNBC u četvrtak. „Ono što mogu da vam kažem je da smo od prvog dana ove administracije zabrinuti zbog uticaja Kine širom sveta; svakako na ovoj hemisferi i u ovom regionu, mi ovo posmatramo veoma, veoma pažljivo.“
Američka obaveštajna zajednica utvrdila je da je kinesko špijuniranje sa Kube „stalna“ stvar i da „nije nov razvoj“, rekao je zvaničnik administracije.
Tim za nacionalnu bezbednost predsednika Džoa Bajdena je obavešten od strane obaveštajne zajednice ubrzo nakon što je preuzeo dužnost u januaru 2021. o brojnim osetljivim kineskim naporima širom sveta u kojima je Peking razmatrao proširenje logistike, baze i infrastrukture za prikupljanje kao deo pokušaja Narodnooslobodilačke armije da dodatno svoj uticaj, rekao je zvaničnik.
Kineski zvaničnici su pregledali lokacije koje su se protezale Atlantskim okeanom, Latinskom Amerikom, Bliskim istokom, Centralnom Azijom, Afrikom i Indo-Pacifikom. Napori su uključivali pregled postojećih objekata za prikupljanje na Kubi, a Kina je izvršila nadogradnju svoje špijunske operacije na ostrvu 2019, rekao je zvaničnik.
Tenzije između SAD i Kine bile su pune tokom celog Bajdenovog mandata.
Odnos je možda dostigao najniži nivo prošle godine nakon posete tadašnje predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu kojim se demokratski upravlja. Ta poseta, prva od strane sedećeg govornika Predstavničkog doma od Njuta Gingriča 1997. godine, navela je Kinu, koja tvrdi da je ostrvo svoju teritoriju, da pokrene vojne vežbe oko Tajvana.
Odnosi SAD i Kine postali su dodatno zategnuti početkom ove godine nakon što su SAD oborile kineski špijunski balon koji je prešao preko Sjedinjenih Država.
Peking je takođe bio ljut zbog posete tajvanskog predsednika Cai Ing-vena u SAD prošlog meseca, što je uključivalo i susret sa predsednikom Predstavničkog doma Kevinom Makartijem. Govornik je ugostio tajvanskog lidera u Predsedničkoj biblioteci Ronalda Regana u južnoj Kaliforniji.
Ipak, Bela kuća je bila željna da obnovi komunikaciju na visokom nivou između dve strane.
Državni sekretar Antoni Blinken planira da otputuje u Kinu sledeće nedelje, putovanje koje je otkazano jer je balon leteo iznad SAD. Blinken očekuje da će biti u Pekingu 18. juna na sastancima sa visokim kineskim zvaničnicima, prema američkim zvaničnicima koji su govorili Petak pod uslovom anonimnosti jer ni Stejt department ni kinesko ministarstvo spoljnih poslova još nisu potvrdili putovanje.
Direktor CIA Vilijam Berns sastao se u Pekingu sa svojim kolegom prošlog meseca. Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan sastao se sa svojim kineskim kolegom u Beču tokom dva dana u maju i jasno je stavio do znanja da administracija želi da poboljša komunikaciju na visokom nivou sa kineskom stranom.
Ministar odbrane Lojd Ostin nedavno je nakratko razgovarao sa Li Šangfuom, kineskim ministrom nacionalne odbrane, na večeri otvaranja bezbednosnog foruma u Singapuru. Kina je ranije odbila zahtev Ostina za sastanak na marginama foruma.