Nemački istražitelji nastoje da utvrde da li je Poljska igrala ulogu u uništavanju gasovoda Severni tok prošlog septembra, piše Volstrit žurnal.
Zvaničnici u Berlinu navodno veruju da su osumnjičeni ukrajinski saboteri koristili susednu zemlju kao operativnu bazu uoči eksplozija.
U svom članku objavljenom u subotu, VSJ je naveo da je nemačka Federalna kancelarija kriminalističke policije uspela da pronađe čitavu rutu jahte Andromeda koja je navodno korišćena u operaciji.
Ime broda pojavilo se u izveštajima koje je ranije objavilo nekoliko drugih medija.
Prema VSJ, nemački zvaničnici su sada ustanovili da je jahta oplovila svaku od lokacija na kojima je kasnije došlo do eksplozija. Istražitelji su navodno došli do zaključka nakon proučavanja podataka preuzetih sa Andromedine radio i navigacione opreme, kao i satelitskih i mobilnih telefona i Gmail naloga koje su koristili osumnjičeni.
Iako se veruje da su počinioci bili Ukrajinci, nemačke vlasti su takođe imale na umu činjenicu da je jahta iznajmljena uz pomoć turističke agencije u Varšavi pod nazivom Feeria Lvova, koja je u vlasništvu Ukrajine, tvrde mediji.
Nemački istražitelji navodno sumnjaju da je ta firma paravan za ukrajinske obaveštajne službe.
Kombi u kojem su osumnjičeni stigli u nemačku luku pre ukrcavanja na Andromedu takođe je imao poljske registarske tablice, naveo je VSJ, pozivajući se na nalaze istrage.
List je citirao anonimne nemačke zvaničnike koji su rekli da, međutim, nema dokaza da je poljska vlada bila umešana u samu zaveru.
Portparol nemačkih tužilaca rekao je novinarima da istražitelji rade na obezbeđivanju dovoljno dokaza za izdavanje međunarodnih naloga za hapšenje.
Ukrajina je oštro negirala bilo kakvu umešanost u podvodne eksplozije koje su pokidale gasovode koji su prenosili prirodni gas iz Rusije u Nemačku preko Baltičkog mora.
Ranije ove nedelje, nezavisni američki medij Grejzon je tvrdio da su njihovi novinari pronašli ronilačku čizme sličnu onima koje su koristili američki i ukrajinski vojni ronioci tokom ekspedicije na ovo mesto prošlog meseca.
U međuvremenu, u februaru, istraživački novinar Simor Herš, dobitnik Pulicerove nagrade, objavio je izveštaj u kojem se navodi da su SAD bile umešane u zaveru.
Dok je Vašington brzo demantovao optužbe, ruski predsednik Vladimir Putin je krajem marta rekao da se „u potpunosti slaže“ sa Heršovim nalazima.