U slučaju ilegalne secesije jedne od strana potpisnica Dejtonskog sporazuma, EUFOR će u skladu s mandatom Ujedinjenih nacija, ako akcije OHR-a ne budu dovoljne, intervenisati i implementirati sporazum.
To je navedeno je u jednom od odgovora Vlade Holandije na grupu pitanja Odbora za spoljne poslove u parlamentu te zemlje povodom angažovanja 164 holandska vojnika u okviru Misije EUFOR-a „Althea“.
Ističu i da međunarodna zajednica razmatra nekoliko scenarija u slučaju da Rusija odluči da u novembru na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) ne produži mandat ovoj misiji, ali da Vlada te zemlje procenjuje da neće doći do blokade.
„Uskraćivanje obnove mandata EUFOR-u na SB UN u novembru 2023. bi moglo predstavljati rizik uzevši u obzir ruski stav prema toj misiji i destabilizirajućim uticajem koji ta zemlja pokušava da usmeri ka regionu. Međutim, u ovom trenutku procenjujemo da je rizik ograničen jer bi operacija u okviru mandata UN-a Rusiji verovatno bila prihvatljivija od mogućih alternativa. Ukoliko bi došlo do ruskog veta, i EU i NATO razvijaju različite scenarije“, naglašeno je.
Istakli su i da će biti primenjene lekcije iz Avganistana bez preciziranja na šta se misli. Inače, i Vlada SAD smatra da Rusija u novembru neće blokirati mandat EUFOR-a, kako je 18. maja javno na saslušanju u Komitetu za spoljne poslove Senata SAD izjavio Derek Šole, konzul u Stejt departmentu i blizak saradnik Entonija Blinkena, američkog državnog sekretara.
Naime, na tom saslušanju je senatorka Džejn Šehin podsetila da je Rusija bez problema pristala na obnovu mandata prošle godine, ali da je zanima hoće li do toga doći i ove godine i da li je povećani broj pripadnika od 1.100 vojnika EUFOR-a dovoljan s obzirom na, kako je rekla, retoriku koja dolazi iz Republike Srpske. ; „Prošle godine smo uspeli obnoviti mandat i verujemo da ćemo to relativno lako moći ponoviti i ove godine, ali ostalo je još nekoliko meseci, tako da ne bih da trčimo pred rudu. Međutim, naporno radimo na tome“, rekao je Šole i dodao da veruje da je broj vojnika dovoljan, ali da se pažljivo posmatra razvoj situacije.
Vlada Holandije je, u jednom od odgovora, ocenila da prijem BiH u NATO sada nije na dnevnom redu zbog kompleksne situacije u BiH i lošeg stanja Oružanih snaga BiH.