Kina odgovara na tvrdnje o špijunskoj bazi na Kubi

Kina odgovara na tvrdnje o špijunskoj bazi na Kubi

Kina je rekla da ne planira da gradi „elektronsko prisluškivanje“ na Kubi, bacajući hladnu vodu na nedavni izveštaj Volstrit žurnala koji se poziva na američke zvaničnike. Te tvrdnje su takođe odbacile Havana, pa čak i sama Bela kuća.

Upitan o izveštaju VSJ – u kojem se navodi da će Peking koristiti špijunsku bazu za nadgledanje američkih vojnih lokacija na Floridi – portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da „nije upoznat“ sa takvim aranžmanom.

„Dobro je poznato da su SAD stručnjak za jurenje senki i mešanje u unutrašnje stvari drugih zemalja“, nastavio je on, dodajući da su Sjedinjene Države „dugo vremena ilegalno okupirale kubanski zaliv Gvantanamo zbog tajnih aktivnosti i uvele blokadu na Kubi više od 60 godina.”

Objavljena u Žurnalu u sredu, priča se oslanjala na anonimne američke zvaničnike za koje je rečeno da su „upoznati sa visoko poverljivim obaveštajnim podacima“ o „tajnom“ planu. U njemu se navodi da će Kina platiti „milijarde“ kubanskoj vladi u zamenu za prava na nadzorni objekat i da je načelni sporazum postignut.

Kubanski ministar spoljnih poslova Karlos Fernandes de Kosio u Vašingtonu je takođe odbacio izveštaj kao „potpuno lažnu i neosnovanu informaciju“, nazvavši optužbe „izmišljenim“.

Priča VSJ-a sadrži „zablude promovisane sa zlonamernom namerom da se opravda neviđeno jačanje ekonomske blokade, destabilizacije i agresije na Kubu, kao i da se obmane javno mnjenje u Sjedinjenim Državama i širom sveta“, dodao je on.

Iako su optužbe navodno potekle od američkih zvaničnika nezvanično, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je Rojtersu da izveštaj „nije tačan“, iako je odbio da precizira bilo kakve konkretne greške.

Kineski portparol je zatim pozvao američke zvaničnike da „prestanu da se mešaju u unutrašnje stvari Kube pod izgovorom slobode, demokratije i ljudskih prava“ i da ukinu komercijalnu i finansijsku blokadu na ostrvu koja datira još iz Hladnog rata.