Bežični uređaj pod nazivom UroMonitor omogućava tačno, neinvazivno praćenje pritiska bešike kod pacijenata sa prekomerno aktivnom bešikom, izveštava pilot studija u julskom izdanju časopisa The Journal of Urologi, zvaničnog časopisa Američkog urološkog udruženja (AUA).
„UroMonitor je prvi uređaj koji omogućava telemetrijsko praćenje pritiska u mokraćnoj bešici bez katetera kod ljudi“, komentariše stariji autor Margot S. Damaser, dr., sa Klivlendske klinike. „Uz dalju evaluaciju, UroMonitor može da obezbedi siguran i pouzdan način za identifikaciju događaja u bešici u prirodnijim uslovima, u poređenju sa standardnim testiranjem u urodinamskoj laboratoriji.
Pacijenti sa inkontinencijom i drugim problemima urinarnog sistema rutinski se podvrgavaju urodinamskom testiranju kako bi se procenilo funkcionisanje donjeg urinarnog trakta. Međutim, ovi testovi imaju važna ograničenja — uključujući potrebu za postavljanjem katetera i instilacijom tečnosti u bešiku, što može biti neprijatno za pacijenta i možda ne odražava normalno svakodnevno funkcionisanje.
UroMonitor je razvijen kao neinvazivan pristup za procenu funkcije donjeg urinarnog trakta, bez potrebe za postavljanjem katetera. UroMonitor je mali, fleksibilan uređaj — ne više od dva inča u prečniku — koji se postavlja u bešiku pacijenta. Kada se postavi na svoje mesto, uređaj bežično prenosi podatke o pritisku bešike do malog radio prijemnika zalepljenog na donji deo stomaka.
U pilot studiji za procenu kliničke bezbednosti i tačnosti, dr Damaser i kolege su testirali UroMonitor na 11 žena (srednja starost 67 godina) sa simptomima preaktivne bešike. Nakon što su pacijenti podvrgnuti inicijalnom urodinamskom testiranju, UroMonitor uređaj je ubačen u bešiku preko uretre. Urodinamsko testiranje je zatim ponovljeno, uz istovremeni prenos podataka o pritisku mokraćne bešike.
Nakon uklanjanja katetera, UroMonitor je obezbedio dalja merenja pritiska u bešici dok su pacijenti hodali (prosečno vreme 60 minuta) i na kraju urinirali, nakon čega je uređaj lako uklonjen. Udobnost pacijenata i rezultati bola su praćeni tokom čitave studije i nakon dva dana praćenja.
UroMonitor uređaj je brzo i lako postavljen: srednje vreme umetanja 17,5 sekundi. Nije bilo promena u urodinamskim merenjima pre u odnosu na posle postavljanja uređaja. Jedan pacijent je imao znake grčeva mišića bešike (preterana aktivnost detruzora) nakon postavljanja UroMonitor-a. Međutim, prekomerna aktivnost detruzora bila je mnogo češća tokom urodinamskog testiranja, verovatno zbog iritacije bešike povezane sa kateterom.
Klinički relevantne promene pritiska u bešici koje je otkrio UroMonitor dobro su usklađene sa onima izmerenim urodinamskim testiranjem. Devedeset osam procenata događaja pritiska u bešici otkrivenih urodinamskim testiranjem je tačno detektovao UroMonitor. Nekoliko događaja je propušteno zbog radio smetnji – tehnički problem koji je kasnije u studiji ispravljen.
Prosečne razlike u istovremenim urodinamičkim i UroMonitor merenjima bile su male. Pacijenti su prijavili mali ili nikakav bol tokom većine faza studije i nije bilo štetnih efekata ili komplikacija povezanih sa uređajem.
UroMonitor pruža „bezbedan i klinički izvodljiv pristup telemetrijskom ambulantnom urodinamičkom praćenju“, sugeriše preliminarna studija. Čini se da uređaj radi „izuzetno dobro“ u identifikaciji klinički značajnih događaja pritiska u bešici koji bi inače mogli da se shvate samo standardnim urodinamskim studijama sa postavljanjem katetera.
Dok su potrebne dalje studije, UroMonitor može „preciznije da reprodukuje funkciju bešike“ kod pacijenata sa simptomima donjeg urinarnog trakta. Koristeći ovo zajedno sa drugim neinvazivnim metodama, „Urolozi mogu biti u stanju da adekvatnije shvate pacijentovo pravo mokrenje i odlože invazivne urodinamičke studije kod odabranih pacijenata“, zaključuju dr Damaser i koautori.