Tim zoologa iz Bernstein centra za računarsku neuronauku Berlin, Humboldt-Universitat zu Berlin, Lajbnic instituta za istraživanje zooloških vrtova i divljih životinja i Berlinskog zoološkog vrta otkrio je svrhu brkova na surli slonova. U svom projektu, objavljenom u časopisu Communications Biology, grupa je proučavala surle slonova i njihove brkove na dva načina.
Slonova surla je, po svemu sudeći, jedan od jedinstvenijih dodataka među životinjama sveta. Osetljiva je i jaka, sa oko 150.000 mišićnih jedinica. Takođe je prilično svestrana; osim što ih koriste za disanje, slonovi ih koriste da pokupe stvari, da usisavaju vodu i da tu vodu prskaju ili u usta za piće ili da je prskaju preko leđa kako bi se oslobodili muva.
Slonovi su čak primećeni kako koriste svoje surle da gnjure, omogućavajući im da hodaju po dnu potoka dok prelaze. Manje poznata je namena brkova. U ovom novom naporu, istraživački tim je pokušao da pronađe svoju svrhu.
Prvi deo studije uključivao je snimanje krupnog plana slonovskih surla u akciji – nekoliko volontera slonova je naterano da probodu svoj surlu kroz rupu u kutiji da bi uzeli poslasticu, kao što je šargarepa ili jabuka. Istraživači su zatim pomno posmatrali kakvu ulogu, ako je ima, imaju brkovi na deblu u hvatanju poslastice. Otkrili su da brkovi ne funkcionišu kao kod drugih sisara kao što su pacovi – nisu se pomerali, trzali ili reagovali na okolinu na bilo koji primetan način.
U drugom delu svog rada, tim je secirao surle uginulih slonova. Otkrili su da su brkovi deblji od onih kod drugih sisara i da su cilindrični. Takođe nisu imali folikularne nerve koji bi im omogućili da se koriste u senzorne svrhe.
Zaključili su da je svrha brkova da pomognu slonu da odmeri koliki pritisak da koristi kada stisne neki predmet – što je važan atribut, s obzirom na raznolikost predmeta koje slonovi podižu.