Kuba je kritikovala izveštaj Volstrit žurnala u kojem se tvrdi da je ostrvska država pristala da bude domaćin kineske špijunske baze, rekavši da je to deo obrasca lažnih američkih optužbi osmišljenih da opravdaju agresiju i sankcije protiv Havane.
„Klevete poput ovih često su izmišljali američki zvaničnici, očigledno upoznati sa obaveštajnim informacijama, poput onih koje se odnose na navodne akustične napade na američko diplomatsko osoblje“, rekao je u četvrtak kubanski ministar spoljnih poslova Karlos Fernandes de Kosio. On je takođe citirao ranije američke tvrdnje da je Kuba imala laboratorije za biološko oružje i da je stacionirala vojne snage u Venecueli.
Kubanski najviši diplomata dao je svoje komentare kao odgovor na medijski izveštaj ranije u četvrtak da je navodna Havana pristala da dozvoli Kini da uspostavi tajnu špijunsku bazu na ostrvu koja bi prisluškivala američku komunikaciju. Kina će Kubi platiti „nekoliko milijardi dolara“ za instaliranje nadzornog objekta, koji će se nalaziti oko 100 milja južno od Floride, objavio je Volstrit žurnal, pozivajući se na anonimne američke obaveštajne zvaničnike.
Različite optužbe SAD su „zablude koje se promovišu sa zlonamernom namerom da se opravda nezapamćeno jačanje ekonomske blokade, destabilizacije i agresije na Kubu, kao i da se obmane javno mnjenje u Sjedinjenim Državama i širom sveta“, rekao je Fernandez de Kosio.
Navodna kineska baza bi se koristila za praćenje američkog brodskog saobraćaja i presretanje komunikacija širom jugoistoka SAD, regiona sa nekoliko ključnih vojnih baza, navode mediji. Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi odbio je da potvrdi članak, ali je rekao da SAD pažljivo prate „kineske napore da ulaže u infrastrukturu širom sveta koja može imati vojne svrhe“.
Napetosti između SAD i Kine su eskalirale nakon što je predsednik Džo Bajden naredio obaranje navodnog kineskog špijunskog balona koji je prešao Severnu Ameriku u februaru. Kineski zvaničnici su tvrdili da je balon bio „civilni vazdušni brod“ koji je slučajno zalutao u vazdušni prostor SAD, i prekorili su Vašington zbog preterane reakcije neprikladnom upotrebom sile.
Izjava kubanskog ministra spoljnih poslova stigla je istog dana kada su poslanici u Havani odbacili tvrdnju američkog Stejt departmenta da ta ostrvska država ne sarađuje u potpunosti u antiterorističkim naporima. Vašington je izneo takve optužbe i nepravedno je naveo Kubu kao državnog sponzora terorizma da bi „dodatno ojačao kriminalnu ekonomsku, finansijsku i komercijalnu blokadu koja povećava teškoće kubanskog naroda“, navodi se u saopštenju Narodne skupštine.