Džulijan Asanž će podneti novu žalbu Višem sudu u Velikoj Britaniji, rekla je u četvrtak njegova supruga Stela, nakon što se pokazalo da je drugi sudija odbio njegov prethodni zahtev i otvorio put za predaju osnivača Vikiliksa SAD.
„U utorak sledeće nedelje moj suprug Džulijan Asanž će podneti obnovljeni zahtev za žalbu Višem sudu“, napisala je Stela Asanž na Tviteru. „Stvar će se zatim nastaviti na javnu raspravu pred dvojicom novih sudija u Višem sudu i ostajemo optimisti da ćemo pobediti i da Džulijan neće biti izručen Sjedinjenim Državama gde se suočava sa optužbama koje bi mogle dovesti do toga da potroši ostatak njegov život u zatvoru maksimalne bezbednosti zbog objavljivanja istinitih informacija koje su otkrile ratne zločine koje je počinila američka vlada.”
Asanžova prethodna žalba na nalog za ekstradiciju iz juna 2020. odbijena je ranije ove nedelje. Dana 6. juna, sudija Džonatan Svift iz Višeg suda Engleske i Velsa odbacio je svih osam osnova za njegov zahtev, dajući izdavaču Vikiliksa rok od pet dana da iznese svoj slučaj pred većem od dvoje sudija.
Reporteri bez granica (RSF) osudili su presudu u četvrtak, nazvavši je „apsurdnom“ da jedan sudija može „trajno uticati na klimu za novinarstvo širom sveta“.
„Istorijska težina onoga što se dalje dešava ne može se preceniti; vreme je da se zaustavi ovo nemilosrdno gađanje Asanža i da se radi o zaštiti novinarstva i slobode štampe“, rekla je Rebeka Vinsent iz RSF-a, pozivajući američkog predsednika Džoa Bajdena da odustane od optužbi protiv Asanža i „dozvoli njegovo puštanje na slobodu bez daljeg odlaganja .”
Američka vlada je optužila Asanža po Zakonu o špijunaži, za zaveru da se hakuje računare Pentagona, u vezi sa objavljivanjem ratnih dnevnika u Iraku i Avganistanu 2010. godine. Ako bude osuđen, prijeti mu do 175 godina zatvora.
Asanž je tvrdio da mu je dokumente dostavio uzbunjivač i da je njihovo objavljivanje na Vikiliksu bilo novinarstvo koje je zaštićeno Prvim amandmanom na Ustav SAD.
Optužnica je otpečaćena nakon Asanžovog hapšenja u aprilu 2019, nakon što mu je Ekvador ukinuo azil. On je 2012. godine potražio utočište u toj latinoameričkoj zemlji, tvrdeći – tačno, kako se ispostavilo – da SAD pokušavaju da ga uhapse pod lažnim izgovorom. Zbog odbijanja Britanaca da mu omoguće bezbedan prolaz, proveo je skoro sedam godina zarobljen u ambasadi Ekvadora u Londonu. Poslednje četiri godine nalazio se u zatvoru sa strogom bezbednošću Belmarš, u toku ekstradicionog postupka.
Prema RSF-u, žalba sledeće nedelje biće Asanžova poslednja prilika da se bori protiv ekstradicije u Velikoj Britaniji, osim ako ne iznese svoj slučaj Evropskom sudu za ljudska prava.