Podstaknuta globalnim zagrevanjem, novonastala klimatska kriza poslednjih godina uključuje porast učestalosti i intenziteta ekstremnih padavina, što dovodi do gubitka života i imovine. Nova istraživačka studija, koju su vodili dr Asaf Hohman i doktorand Tair Plotnik na Institutu za nauke o Zemlji na Hebrejskom univerzitetu, istraživala je faktore koji utiču na našu sposobnost da predvidimo ekstremne kišne događaje, u pravcu razvoja alata koji mogu poboljšati predviđanje takvih događaje u bliskoj budućnosti i pomažu u sprečavanju katastrofa.
Ekstremne kišne događaje, posebno one koje uzrokuju iznenadne poplave na jugu i istoku Izraela u proleće i jesen (kao što su poplave u Nahal Cafitu u aprilu 2018. koje su odnele živote 10 mladih ljudi), posebno je teško predvideti čak i kratkotrajno dok unapred. Dr Hohman i njegov tim proučavali su faktore koji utiču na našu sposobnost da predvidimo ekstremne kišne događaje ovog tipa, koji su povezani sa onim što je poznato kao „aktivno“ korito Crvenog mora.
U ovoj studiji, istraživački tim—koji takođe uključuje Elizabet-Ruth Shehter, dr Shira Raveh-Rubin i dr Leehi Margaritz-Ronen sa Veizman instituta za nauku i dr Francesco Marra sa Univerziteta u Padovi u Italiji— koristila je obimnu bazu podataka koja pripada Evropskom centru za srednjoročne vremenske prognoze (ECMVF) da ispita sve ekstremne kišne događaje koji su se desili od 1979. godine i da ih sortira u kategorije koje je teško prognozirati i koje je lako prognozirati.
Utvrdili su da je jedan od faktora koji sprečavaju optimalno predviđanje ekstremnih kišnih događaja istovremeni ulazak vazdušnih masa sa juga i sa severa u Izrael, zbog značajno različitih karakteristika svake od njih.
Matematički alat koji je razvio istraživački tim može poboljšati predviđanje čak i u teškim slučajevima, tako da će u bliskoj budućnosti biti moguće predvideti ekstremnost kišnih događaja u Izraelu sa visokim stepenom tačnosti, a potom i u drugim delovima svet. Ova sposobnost će omogućiti donosiocima odluka da se pripreme za ovakve događaje i tako spasu ljudske živote i značajno smanje štetu koju događaji uzrokuju.
Dr Hohman je objasnio nalaze studije: „Studija i alatka koju smo naknadno razvili omogućavaju nam da ispitamo faktore koji stvaraju ekstremnu kišu i na taj način da predvidimo uslove u kojima će se desiti ekstremna kiša. Korišćenje ove vrste alata će verovatno spasiti živote, jer će to u budućnosti omogućiti vlastima da predvide ekstremne kišne događaje i da se za njih pravilno pripreme. Kao što smo videli, takvi događaji mogu koštati ljudske živote.“
Dr Hohman je dodao da „planiramo da sarađujemo sa Izraelskom meteorološkom službom i drugim velikim prognostičkim institucijama širom sveta, kako bismo operacionalizovali naš jedinstveni novi pristup.“