Prilagođeni 3D štampani zavoji za rane mogu poboljšati lečenje žrtava opekotina i pacijenata sa rakom

Prilagođeni 3D štampani zavoji za rane mogu poboljšati lečenje žrtava opekotina i pacijenata sa rakom

Jedan od izazova u lečenju žrtava opekotina je učestalost promene zavoja, što može biti izuzetno bolno.

Da bi olakšali ovaj i druge probleme, istraživači Univerziteta Vaterlo su kreirali novu vrstu materijala za zavoje rana koristeći napredne polimere. Ovaj novi zavoj bi mogao poboljšati proces zarastanja pacijenata sa opekotinama i imati potencijalnu primenu za isporuku lekova u lečenju raka, kao iu kozmetičkoj industriji.

„Da bismo lečili žrtve opekotina, možemo prilagoditi oblik pomoću 3D štampača, drugo, materijal ima fino podešenu površinsku adheziju, što je ključna karakteristika“, rekao je dr Bokin Zhao, profesor na Vaterloovom odseku za hemijsko inženjerstvo, čiji je tim je napravio značajan napredak u razvoju inteligentnih hidrogel materijala za upotrebu kao zavoj za višekratnu upotrebu. „Materijal može lako da prione na kožu i da se skine. Veoma je delikatan balans unutar materijala da bi prianjanje delovalo.“

U razvoju zavoja, istraživači su sproveli 3D skeniranje pacijentovog lica i delova tela kako bi ga prilagodili potrebama pojedinca. Ovo omogućava da zavoj ostvari dobar kontakt sa površinama kao što su nos i prsti, što ga čini idealnim za izradu personalizovanih zavoja za rane za pacijente sa opekotinama.

Materijal takođe ima primenu za lečenje raka. U tradicionalnom tretmanu hemoterapije, pacijent će možda morati da bude na klinici satima, što može biti zamorno i neprijatno. Ovaj zavoj može da obezbedi stalno oslobađanje leka van kliničkog okruženja, ublažavajući neke od izazova povezanih sa tradicionalnim metodama.

Materijal koji se koristi za kreiranje ovih pametnih obloga uključuje biopolimer dobijen od morskih algi, termički osetljiv polimer i nanokristale celuloze. Termički odziv obloge omogućava da se zagreje na koži i nežno spusti na sobnu temperaturu. Pored toga, kada se ohladi u frižideru, preliv se širi, ali se smanjuje na manju veličinu na telesnoj temperaturi, što ga čini lakšim i manje bolnim za uklanjanje. Takođe, zavoj je dizajniran da obezbedi lekove sa vremenom otpuštanja, omogućavajući dugotrajnije ublažavanje bolova.

„Takođe predviđamo primene u industriji lepote i kozmetičkoj industriji“, rekao je Zhao, Vaterloova katedra za nanotehnologiju. „Kozmetolozi mogu da koriste tehnologiju 3D skeniranja kako bi analizirali crte lica svojih klijenata i prilagodili hidrogel maske sa posebnim proizvodima za tretman lica i kože. Pored toga, ovaj inovativni pristup može koristiti plastičnim hirurzima.“

Ovo istraživanje je dokaz koncepta za Zhao-ovu Laboratorijsku grupu za nauku o površini i bionanomaterijale. Sledeći korak za Zhao-ovu istraživačku grupu je nastavak poboljšanja svojstava materijala kako bi bio zdraviji i komercijalno održiv.

Studija koja naglašava napredak tima objavljena je u časopisu Journal of Colloids and Interface Science.