Pregovori Kine i SAD u Pekingu imaju optimističan ton, ali rizici ostaju

Pregovori Kine i SAD u Pekingu imaju optimističan ton, ali rizici ostaju

Sastanci između visokih američkih i kineskih zvaničnika u Kini ove nedelje izazvali su raspoloženje, pri čemu su se obe strane složile da održe komunikacione linije, iako je Peking i dalje mrski prema „provokativnijim“ potezima SAD, a otvoreni sukobi i dalje ostaju rizik, prenosi Rojters.

Izjave iz Vašingtona i Pekinga o sastancima između Danijela Kritenbrinka, pomoćnika državnog sekretara za istočnu Aziju i Pacifik, i kineskih zvaničnika, uključujući zamenika ministra spoljnih poslova Ma Zhaokua, bile su pozitivne, opisujući razgovore kao iskrene i produktivne.

Neposredno pre nego što je Kritenbrink stigao u Peking u nedelju, američka mornarica je izvestila o „nebezbednoj interakciji“ u subotu kada je kineski ratni brod prešao ispred američkog razarača u osetljivom Tajvanskom moreuzu, što je povećalo izglede za buduća sučeljavanja koja bi mogla da se izvuku iz kontrolu.

Kritenbrinkova poseta je takođe usledila posle očiglednog preziriranja Kine prošle nedelje prema američkom sekretaru odbrane Lojdu Ostinu, koji je tražio formalni sastanak sa svojim kineskim kolegom, ali je oštro odbijen.

„Dve strane su vodile iskrenu, konstruktivnu i plodonosnu komunikaciju o promovisanju poboljšanja kinesko-američkih odnosa i pravilnom upravljanju i kontroli razlika“, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova u utorak na sastancima Kritenbrink.

Obe strane su se takođe složile da nastave da komuniciraju, navodi se u saopštenju.

„Dve strane su imale iskrene i produktivne razgovore kao deo tekućih napora da se održe otvorene linije komunikacije i da se nadogradi nedavna diplomatija na visokom nivou između dve zemlje“, saopštio je američki Stejt department kasno u ponedeljak.

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena insistirala je na jačanju angažmana sa Kinom pošto su se veze između dve najveće svetske ekonomije pogoršale zbog pitanja u rasponu od Tajvana koji se demokratski upravlja, za koji Kina tvrdi da je svoj, do vojnih aktivnosti u Južnom kineskom moru.

Ali kritičari su doveli u pitanje pokušaje SAD u Kini, tvrdeći da protekle decenije angažmana nisu uspele da promene ponašanje Pekinga.

Nedavne interakcije između Kine i Sjedinjenih Država pokazale su da obe strane pokušavaju da reše sporove, ali će rizik od sukoba i dalje rasti ako Vašington ne prestane sa provokacijama i ako ne pokaže iskrenost u poboljšanju odnosa, prenosi kineski list Global. Tajms je izvestio kasno u ponedeljak.

Odnosi Kine i SAD ušli su u „komplikovaniju“ fazu – dok je Kina voljna da stabilizuje odnose i otvorena je za moguću saradnju, ona će se takođe čvrsto boriti protiv američkih provokacija, piše Global Times, poznat po svojim nacionalističkim sklonostima.

„Naporno radimo na tome da uspostavimo odnose najbolje što možemo“, rekao je Kritenbrink, na pitanje novinara u Pekingu u utorak o trenutnom stanju bilateralnih odnosa.