Prva studija mapiranja gena o debljini obrva kod Evropljana otkrila je tri ranije neprijavljena genetska lokusa, kao što je objavljeno u pismu uredniku u Journal of Investigative Dermatology.
Studija koju je sproveo Konzorcijum International Visible Trait Genetics (VisiGen) pokazuje da izgled obrva ima delimično iste, a delimično različite osnovne gene kod ljudi iz različitih delova sveta.
Izgled ljudskih obrva nije samo pitanje negovanja, već je u genima. Debljina obrva, kao i svaka druga osobina izgleda, veoma je nasledna. Do sada je genetsko znanje o debljini obrva bilo veoma ograničeno i ograničeno samo na neevropljane. Ova studija je prva studija asocijacije na nivou genoma (GVAS) o debljini obrva kod Evropljana.
Identifikovanjem novih gena i ponovnim otkrivanjem nekih gena koji su prethodno identifikovani kod neevropljana, studija proširuje genetsko znanje o varijacijama ljudskih obrva, što je od širokog interesa i ima implikacije za dermatologiju i druga polja.
Prethodne studije su sprovedene među pojedincima iz Latinske Amerike i Kine, uspostavljajući četiri genetska lokusa povezana sa debljinom obrva. Pošto nije prijavljen nikakav evropski GVAS debljine obrva, istraživači nisu znali da li genetski efekti debljine obrva opisani kod neevropljana opstaju kod Evropljana, ili da li postoje evropski specifični genetski lokusi uključeni u debljinu obrva, ili oboje.
Vodeći istraživač prof. dr Manfred Kajzer, Odeljenje za genetsku identifikaciju, Univerzitetski medicinski centar Erazmus MC Roterdam, i kopredsednik VisiGen konzorcijuma odgovornog za ovu studiju, prokomentarisao je: „Uprkos ogromnim naporima u mapiranju gena koji leže u osnovi ljudskih kompleksnih osobina, mi i dalje znamo mnogo više o genima koji nas čine bolesnima nego o genima koji stoje iza našeg zdravog izgleda. Po prvi put smo izvršili studiju mapiranja gena o varijacijama debljine obrva kod Evropljana.“
„Prethodno genetsko znanje o debljini obrva bilo je ograničeno i isključivo na ne-Evropljane. Otkrili smo nove gene uključene u varijacije obrva kod Evropljana i ponovo otkrili neke od gena koji su prethodno identifikovani kod neEvropljana.
Studija među 9.948 pojedinaca iz četiri grupe evropskog porekla ne samo da je otkrila tri ranije neprijavljena genetska lokusa povezana sa debljinom obrva, već je takođe ponovo otkrila dva od četiri genetska lokusa koja su ranije pronađena kod neevropljana. Dva druga genetska lokusa koja su ranije prijavljena kod ne-Evropljana imala su minimalne efekte kod Evropljana, zbog veoma niskih frekvencija alela kod Evropljana.
Prof. dr Kajzer je zaključio: „Naša studija značajno poboljšava genetsko znanje o izgledu ljudskih obrva povećavajući broj poznatih gena sa četiri na sedam i pruža nove ciljeve za buduće funkcionalne studije.“
„Pokazujući da su varijacije obrva određene zajedničkim i različitim genetskim faktorima u kontinentalnim populacijama, naši nalazi naglašavaju potrebu za proučavanjem populacija različitih predaka za otkrivanje genetske osnove ljudskih osobina, uključujući, ali ne ograničavajući se na, fizički izgled.“