Zašto su gradovi obično topliji od ruralnih područja? Naučnici su odavno znali da gradovi zadržavaju toplotu više od ruralnih područja, što je fenomen poznat kao urbano toplotno ostrvo (UHI), što je u velikoj meri posledica uticaja antropogenog grejanja ili grejanja izazvanog ljudskim faktorom.
Istraživački tim predvođen prof. Meng Ćingjanom sa Instituta za istraživanje vazduhoplovnih informacija (AIR) Kineske akademije nauka (CAS) predložio je metod procene za kvantifikaciju uticaja antropogene toplote (AH) na UHI.
Studija je objavljena u Remote Sensing of Environment.
Istraživači su istraživali četiri kineska megagrada, uključujući Vuhan, Šangaj, Peking i Guangdžou tokom perioda ograničenja COVID-19, kada su ljudske aktivnosti i AH smanjene u ovim gradovima.
Da bi razjasnili efekte mera kontrole COVID-19 na AH, oni su se fokusirali na kvantitativne procene predlažući novu metodu procene AH zasnovanu na bilansu površinske energije daljinskog senzora bez histereze iz skladištenja toplote.
Otkrili su da je smanjenje bilo do 50% u Vuhanu tokom zatvaranja u februaru 2020. i da se postepeno smanjivalo nakon što je blokada ublažena u aprilu 2020., slično onom u Šangaju tokom odgovora na pandemiju prvog nivoa. Nasuprot tome, AH je manje smanjen u Guangdžou tokom istog perioda i povećan u Pekingu zbog produžene upotrebe centralnog grejanja zimi.
Istraživači su takođe otkrili da se AH više smanjio u urbanim centrima i da je promena u AH varirala u smislu korišćenja urbanog zemljišta između gradova i perioda.
„Sa mnogo većom prostornom rezolucijom, rezultujući AH je bio u skladu sa najnovijim globalnim skupom podataka o AH, pružajući ‘objektivne i prefinjene karakteristike ljudskih aktivnosti tokom pandemije’,” rekao je prof. Meng.
Iako se promene UHI tokom pandemije COVID-19 ne mogu u potpunosti pripisati promenama AH, značajno smanjenje AH je važna karakteristika koja prati slabljenje UHI.