Dosledan skrining raka dojke smanjuje šanse za umiranje od bolesti za 72%

Dosledan skrining raka dojke smanjuje šanse za umiranje od bolesti za 72%

Mamografski pregledi spašavaju živote, a konzistentnost se mnogo računa.

To je glavna poruka nove studije koja je proučavala koliko redovno žene primaju mamografe pre dijagnoze raka dojke. Što se žena više pridržavala smernica iz godine u godinu, manja je verovatnoća da će umreti od raka dojke.

„Prilično je uobičajeno da žene ne dobiju mamografske preglede na vreme ili moraju da odlože, a to produžava vreme između poslednjeg mamografa i sledećeg“, rekao je koautor studije Robert Smit, viši potpredsednik za nauka o ranom otkrivanju raka u Američkom društvu za rak. Ali „ako je žena razvila rak dojke, ova kašnjenja mogu doprineti dijagnostikovanju uznapredovale bolesti i mogu biti opasna po život.“

Većina organizacija preporučuje da žene počnu sa redovnim skriningom za rak dojke u 40-im godinama. ACS preporučuje da žene treba da počnu godišnji skrining sa mamografom u dobi od 45 godina. Žene od 55 i više godina mogu nastaviti sa godišnjim pregledima ili se odlučiti za svake druge godine.

Ove smernice su za žene koje nisu u visokom riziku od raka dojke, što znači da nemaju ličnu ili jaku porodičnu istoriju raka dojke, gen za koji se zna da povećava rizik od raka dojke ili istoriju terapije zračenjem grudnog koša pre starosti od 30 godina.

Za studiju, istraživači su pogledali podatke o više od 37.000 žena starosti od 40 do 69 godina iz devet švedskih okruga koje su imale između jedne i pet mogućnosti za skrining mamografa tokom studije. Od njih, 4.564 je kasnije umrlo od raka dojke koji je dijagnostikovan između 1992. i 2016. godine.

Rizik od umiranja od raka dojke bio je 72% manji među ženama koje su bile podvrgnute svih pet skrining pregleda u skladu sa smernicama u poređenju sa ženama koje nisu imale mamografiju. Što su žene propustile više mamografija koje su preporučene u smernicama, to je veći rizik od umiranja od raka dojke, pokazala je studija.

Mamografi su rendgenski zraci male doze koji mogu pomoći u otkrivanju raka dojke u ranoj fazi, kada je lakše lečiti.

„Mamografija nije savršena, tako da ako žena doživi promenu na dojci pre nego što počne sa redovnim skriningom, ili između pregleda nakon što počne sa skriningom, treba da se konsultuje sa zdravstvenim radnikom“, primetio je Smit.

Nalazi su trebali biti predstavljeni u nedelju na godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju u Čikagu. Nalazi predstavljeni na medicinskim sastancima treba se smatrati preliminarnim dok se ne objave u časopisu koji se recenzira.

Bilo je mnogo debata o tome kada započeti skrining raka dojke, koliko često treba da se vrši skrining i koliko pregleda za skrining je potrebno. „Ova studija sugeriše da propušteni skrining raka dojke ima posledice“, rekao je dr Arif Kamal, glavni službenik za pacijente u Američkom društvu za rak.

„Imati tri ili četiri mamografa nije tako dobro kao imati pet mamografa“, rekao je Kamal, koji nije imao nikakvu ulogu u studiji.

„Važno je imati najmanje pet mamografija pre dijagnoze raka dojke jer biste ranije dobili rak“, objasnio je Kamal.

Njegov savet? Upoznajte svoje faktore rizika za rak dojke i razgovarajte o tome kako i kada treba da se podvrgnete skriningu sa svojim lekarom, rekao je on. „Za neke žene svaka druga godina može imati smisla, ali skrining svake godine treba da bude podrazumevani,“ rekao je on.