U novoj značajnoj studiji, istraživanje Univerziteta u Minesoti pokazuje iznenađujuće veze između ljudske spoznaje i ličnosti – stubova ljudske individualnosti koji oblikuju ko smo i kako komuniciramo sa svetom. Ličnost utiče na naše postupke, emocije i misli, određujući da li smo ekstrovertni, ljubazni, uporni, radoznali ili anksiozni.
S druge strane, kognitivna sposobnost je kišobran koji odražava našu sposobnost navigacije u složenosti, kao što je artikulisanje jezika, hvatanje zamršene matematike i izvlačenje logičkih zaključaka. Uprkos preovlađujućem uverenju da određene veze postoje – na primer, introvertne osobe se često doživljavaju kao inteligentnije – naučnicima je nedostajalo sveobuhvatno razumevanje ovih zamršenih veza.
Istraživanje, objavljeno u Proceedings of the National Academi of Sciences, sintetiše podatke iz preko 1.300 studija iz prošlog veka, koje predstavljaju više od 2 miliona učesnika iz 50 zemalja i integrišu podatke iz akademskih časopisa, priručnika za testiranje, vojnih baza podataka, ranije neobjavljenih skupova podataka. pa čak i vlasničke baze podataka privatnih kompanija.
Ovaj monumentalni poduhvat predstavlja dubinsko ispitivanje punog panteona osobina ličnosti i kognitivnih sposobnosti, koji se protežu kroz mnoštvo kultura i demografskih grupa. Poseduje niz od 79 osobina ličnosti – od skromnosti do prijatnosti – uz 97 kognitivnih sposobnosti – od brzine čitanja do pamćenja.
„Poznavanje povezanosti ličnosti i inteligencije omogućava nam da razmislimo o mnogo dubljem pitanju zašto“, rekao je Deniz Ones, koautor studije i profesor psihologije na Koledžu slobodnih umetnosti. „Ova otkrića revolucionišu naše razumevanje ljudske različitosti i individualnosti. Samo upoznajući sebe možemo u potpunosti da iskoristimo svoj potencijal.“
„Trebalo je više od 13 godina i timu od preko 30 volontera da pronađe, prevede, unese i analizira preko 1.300 studija“, rekao je Kevin Stanek, koautor studije koji je prethodno vodio Laboratoriju za ličnost i inteligenciju koledža. „Izuzetno smo zahvalni istraživačkom timu, kao i širem skupu hiljada naučnika, bibliotekara i kompanija koji su doprineli svojim vremenom i podacima da sastave ovaj mozaik.
Iznenađujuće otkriće ovog istraživanja bila je doslednost istraživačkih metoda tokom prošlog veka. Savremena istraživanja ličnosti često i dalje koriste samoizvještavanje o saglasnosti sa pisanim dokumentima. Da bi se suprotstavili ovoj stagnaciji, autori rade na istraživanju kako bi istražili upotrebu inovativnih metoda kao što su senzorne studije i generativna AI za procenu osobina ličnosti i kognitivnih sposobnosti.