Tim sa Univerziteta u Jorku i Fondacije za javno zdravlje Indije (PHFI), u saradnji sa konzorcijumom ASTRA (Addressing Besmokeless Tobacco and Building Research Capaciti in South Asia), sproveo je sveobuhvatan pregled fokusirajući se na politike vezane za bezdimni duvan, istražujući njihov uticaj na upotrebu bezdimnog duvana.
Istraživanje je ispitalo podatke od 2005. do 2021. godine, koji su pokazali da je 57 zemalja primenilo politike koje su posebno usmerene na bezdimni duvan, a 17 njih ima politike koje su van okvira Okvirne konvencije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) o kontroli duvana (FCTC).
Pregled, objavljen u The Lancet Global Health, pokazuje da su političke inicijative zasnovane na FCTC SZO dovele do smanjenja rasprostranjenosti bezdimnog duvana, u rasponu od 4,4% do 30,3% za politike vezane za oporezivanje i 22,2% do 70,9% za višestrane politike, što može uključivati reklamne kampanje na primer.
Profesor Kamran Siddiki, sa Odeljenja za zdravstvene nauke Univerziteta u Jorku, rekao je: „Uprkos tome što je jedan od najvažnijih uzroka raka glave i vrata, upotreba bezdimnog duvana je zanemarena.
„Ovaj rad pokazuje da postoji dovoljno dokaza za brzu i sveobuhvatnu političku akciju. Takva akcija može napraviti značajnu razliku u prevenciji raka u Južnoj Aziji.“
Pregledom je identifikovano nekoliko zemalja, uključujući Butan, Singapur i Šri Lanku, koje su sprovele potpunu zabranu bezdimnog duvana, uključujući uzgoj, proizvodnju, distribuciju i prodaju takvih proizvoda.
Delimične zabrane uvoza i prodaje određenih oblika bezdimnog duvana prijavile su Australija, Bahrein, Brazil, Indija, Iran, Tanzanija, Tajland, Novi Zeland i Velika Britanija. Zabrana upotrebe duvana na javnim mestima sprovedena je u Guamu, Indiji, Mjanmaru, Nepalu, Pakistanu i SAD.
Indija je posebno zauzela sveobuhvatan pristup u borbi protiv upotrebe bezdimnih duvanskih proizvoda. Ove mere obuhvataju oporezivanje, regulisanje sadržaja, obeležavanje i pakovanje, obrazovne kampanje, usluge odvikavanja, ograničenja prodaje maloletnicima i maloletnicima i zabranu prodaje i proizvodnje bezdimnih duvanskih proizvoda.
Pregled je, međutim, takođe otkrio značajne nedostatke u istraživanjima u nekim oblastima i ograničene dokaze u vezi sa politikama bezdimnog duvana, njihovim opisima i procenama uticaja. Naglasila je potrebu za stalnim ažuriranjem smjernica i okvira kako bi se inkorporirali novi dokazi o efikasnim mjerama kontrole bezdimnog duvana.
Profesorka Monika Arora, iz Diseminacije zdravstvenih informacija među mladima (HRIDAI) i Fondacije za javno zdravlje Indije (PHFI), rekla je: „Zemlje su nametnule mere za ograničavanje upotrebe bezdimnog duvana, ali one se ne pominju istaknuto u važnim izveštajima i naučnim publikacijama. se pojavljuju negde u dodatku, a to ograničava dalje istraživanje i delovanje politike u borbi protiv upotrebe bezdimnog duvana.“
Pregled naglašava kritičnu potrebu da se uspostave standardizovane mere ishoda, uključujući štetne zdravstvene ishode i rasprostranjenost upotrebe bezdimnog duvana, kako bi se efikasno procenio uticaj politika i pratila globalna epidemija bezdimnog duvana.