Rendgenska analiza identifikuje misteriozne drevne morske gmizavce sa Svalbarda

Rendgenska analiza identifikuje misteriozne drevne morske gmizavce sa Svalbarda

Rendgensko ispitivanje je omogućilo klasifikaciju prethodno neidentifikovanog fosila morskog reptila iz Edgeoia, Svalbard, a tehnika bi mogla da pruži budući jedinstveni uvid u drevni život ovde, prema studiji objavljenoj 31. maja 2023. u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE autora Victoria S. Engelschiøn sa Univerziteta u Oslu i kolega.

Rendgenske tehnike mogu biti veoma efikasne za istraživanje dobro očuvanih fosilnih ostataka, ali korisnost ovih tehnika često zavisi od toga kako se fosili čuvaju, što varira od lokacije do lokacije. U ovoj studiji, Engelschiøn i kolege pokazuju da su fosili iz srednje trijaske formacije Botneheia na Svalbardu, Norveška, posebno pogodni za radiografsko snimanje.

U fokusu ove studije je fosilni morski gmizavac čiji su ostaci sabijeni i obavijeni škriljcem. Živeo je pre oko 240 miliona godina, kada je Svalbard bio prekriven okeanom. Nakon što je uginuo, potonuo je na morsko dno i bio zatrpan u mulju, a zatim se vremenom izuzetno spljoštio. Prvobitno iskopan 2008. godine, od tada se raspravlja o identitetu ovog fosila. Rendgensko snimanje uzorka otkrilo je nove detalje, uključujući karakteristike lobanje i zuba, što je omogućilo istraživačima da zaključe da ovaj gmizavac najverovatnije pripada vrsti ihtiosaurusa Phalarodon atavus.

Autori su takođe ispitali mineralogiju fosila iz ove formacije, identifikujući više oblika sulfatnih minerala, posebno uključujući sulfatni barit, koji fosilima daje veoma visok rendgenski kontrast, omogućavajući visok kvalitet radiografskog snimanja. Formiranje ovih minerala je malo shvaćeno, ali bi se moglo povezati sa uslovima stvorenim drevnom vulkanskom aktivnošću. Dakle, ova studija ne samo da pokazuje korisnost rendgenskih tehnika za proučavanje ovih fosila, već takođe identifikuje uslove koji mogu da formiraju fosile koji su pogodni za ove tehnike, na Svalbardu i potencijalno drugde.

Autori dodaju: „Stene sa Svalbarda pune su spljoštenih morskih gmizavaca. Naše otkriće izuzetnog kontrasta rendgenskih zraka znači da možemo naučiti mnogo više o ovim drevnim grabežljivcima nego što smo ranije mislili.“