Istraživači sa Instituta Maks Plank za hemijsku ekologiju izvještavaju u Current Biologi da u nedostatku vidljivih orijentira, pustinjski mravi povećavaju vjerovatnoću da će srodnici u gnezdu koji traže hranu brzo i bezbedno pronaći put kući podižući ulaz u gnezdo.
Kolonije mrava čija se gnezda nalaze duboko u tuniskoj solani posebno se oslanjaju na znamenitosti koje su sami napravili. Ako bi se gomila na ulazu u gnezdo uklonila, odmah su počeli da grade novo brdo, osim ako istraživači nisu obezbedili veštačke orijentire. Ovaj fenomen dodaje još jedan fascinantan aspekt neverovatnim navigacijskim veštinama ovih malih pustinjskih životinja.
Pustinjski mravi imaju izvanredne navigacijske veštine. Žive u solanama severne Afrike, izuzetno negostoljubivom okruženju. Da bi pronašli hranu za svoje gnezdo, mravi koji traže hranu moraju da odu daleko u pustinju. Jednom kada pronađu hranu, na primer mrtvog insekta, počinje njihov stvarni problem: Kako da se vrate do svog gnezda što je pre moguće u izuzetno vrućem i neplodnom okruženju?
„Pustinjski mrav, Catagliphis fortis, ističe se svojom izvanrednom sposobnošću da se uspešno kreće i hrani čak i u najtežim okruženjima, što ga čini odličnim predmetom za proučavanje zamršenosti navigacije. Sa urođenim mehanizmom navigacije koji se zove integracija putanja, ovi mravi koriste oba sunčani kompas i brojač koraka za merenje udaljenosti koje prelaze. Osim toga, poseduju sposobnost da uče i koriste vidljive i mirisne znakove. Verujemo da je ovo izuzetno surovo stanište dovelo, tokom evolucije, do navigacionog sistema nenadmašne preciznosti “, rekla je Marilia Freire, vodeći autor studije, sumirajući ono što je do sada poznato o neverovatnim veštinama orijentacije ovih malih životinja.
Naučnici su tokom prethodnih studija u Tunisu primetili da su gnezda u centru solana, gde jedva da ima vidljivih obeležja, imala visoke humke na ulazima u gnezdo. Nasuprot tome, brda za gnezda blizu ivica solana prekrivenih žbunjem bila su niža ili jedva primetna.
Istraživački tim se neko vreme pitao da li ove vidljive razlike služe svrsi u pomaganju mravima da bolje pronađu put kući. „Uvek je teško reći da li životinja nešto radi namerno ili ne. Visoki gnezdi u sredini solana mogli su da budu nuspojava razlika u strukturi zemljišta ili vetra. Međutim, ključna za našu studiju bila je ideja da se uklone humke i da se nekim gnezdama obezbede veštački orijentiri, a drugima ne, i da se posmatra šta će se desiti“, objašnjava Markus Knaden, šef projektne grupe Ponašanje vođeno mirisima u Odeljenju za evolucionu neuroetologiju, objašnjava cilj studije. Video rezime Freire, M., Bollig, A., Knaden, M. (2023). Odsustvo vizuelnih znakova motiviše pustinjske mrave da grade svoje sopstvene znamenitosti. Current Biologi, doi: 10.1016/j.cub.2023.05.019 (uključujući video materijal pustinjskih mrava i eksperimente u tunezijskim solanama). Zasluge: Markus Knaden, Maks Plank Institut za hemijsku ekologiju
Za svoje eksperimente, istraživači su pratili mrave pomoću GPS uređaja. To im je omogućilo da prate mrave na putu do solane i nazad kući. „Uočili smo da su pustinjski mravi sposobni da putuju mnogo većim udaljenostima nego što je ranije prijavljeno. Najdalja udaljenost koju je jedna životinja prešla bila je više od dva kilometra. Međutim, primetili smo i neočekivano visoku stopu smrtnosti. Oko 20% mrava u potrazi za hranom ne pronalazi vratili su se kući nakon izuzetno dugih trčanja i umrli pred našim očima, što objašnjava ogroman pritisak selekcije za još bolju orijentaciju“, kaže Marilia Freire.
Eksperimenti u kojima su mravi mogli da se prate sa posebnom preciznošću tokom poslednjih metara do gnezda, zahvaljujući mreži oslikanoj na podu, pokazali su da su brda gnezda važni vizuelni znaci. Ako su uklonjeni, manje mrava se vraćalo u gnezdo, dok su njihovi drugovi u gnezdu istovremeno počeli da obnavljaju humke u gnezdu što je brže moguće. Ako su, pak, naučnici postavili veštačke orijentire u vidu malih crnih cilindara u blizini ulaza u gnezda čije su humke prethodno uklonili, mravi nisu ulagali u izgradnju novih. Očigledno, cilindri su bili dovoljni za orijentaciju.
U gnezdima mrava, rad je podeljen. Mravi koji traže hranu su obično stariji i iskusniji članovi gnezda, dok su mlađi mravi zauzeti gradnjom. Stoga mora postojati neka vrsta protoka informacija između ove dve grupe. Istraživači još ne znaju tačno kako se to postiže. „Jedna od mogućnosti bi bila da mravi u gnezdu nekako primete da se manje sakupljača hrane vraća kući, i kao rezultat toga, aktivnosti izgradnje brda na ulazu u gnezdo su povećane“, kaže Marilia Freire.
Markus Knaden proučava pustinjske mrave već 25 godina i još uvek je zadivljen njihovim fascinantnim sposobnostima: „Životinje mogu da nauče vizuelne i mirisne znakove uprkos svom malom mozgu. Osim toga, one su u stanju da odluče koje su informacije korisne za njihovu navigaciju, a koje nije. Sve je to već bilo poznato. Međutim, činjenica da oni čak grade svoje orijentire za orijentaciju i odlučuju da ulažu u ovaj posao samo kada nedostaju drugi ekološki znaci prilično je iznenađujuća.“