Savet bezbednosti UN podstakao je nedavno formiranu vladu Iraka da sprovede reforme i bori se protiv korupcije u rezoluciji koja je jednoglasno usvojena u utorak i koja podržava tekuću borbu zemlje protiv Islamske države, Al Kaide i drugih terorističkih grupa, piše AP.
Rezolucijom, kojom se politička misija UN-a u Iraku produžava na godinu dana, pozdravlja se oktobarska potvrda iračkog Predstavničkog veća o novoj vladi i kabinetu na čelu sa premijerom Mohamedom Šija al-Sudanijem nakon više od godinu dana političkog zastoja koji je bio isprekidano izbijanjem uličnog nasilja.
Dvadeset godina nakon što je američka invazija zbacila dugogodišnjeg diktatora Sadama Huseina i podelila ujedinjenu zemlju u srcu arapskog sveta, Irak još uvek traži stabilnost. 2014. godine, borci Islamske države zauzeli su iračke gradove i proglasili samozvani kalifat na velikom delu teritorije u Siriji i Iraku. Grupa je zvanično proglašena poraženom u Iraku 2017. godine nakon trogodišnje krvave bitke koja je ostavila desetine hiljada mrtvih i gradove u ruševinama, ali njene spavače ćelije nastavljaju da vrše napade u različitim delovima zemlje.
Preokret između 2003. i 2023. godine ubio je oko 300.000 Iračana, zajedno sa više od 8.000 američkih vojnika, izvođača radova i civila.
Rezolucija podržava Irak „u suočavanju sa izazovima sa kojima se suočava dok nastavlja sa stabilizacijskim naporima“, uključujući borbu protiv Islamske države, Al-Kaide i njihovih podružnica i osiguravanje poštovanja međunarodnog prava ljudskih prava i humanitarnog prava. Takođe podržava kontinuirani oporavak, rekonstrukciju i pomirenje Iraka.
Savet je ohrabrio al-Sudanijevu vladu ne samo da sprovede reforme i bori se protiv korupcije, već da štiti i poštuje ljudska prava svih Iračana, promoviše odgovornost za kršenje prava, pruža osnovne usluge, diverzifikuje ekonomiju koja zavisi od nafte, otvara radna mesta, poboljšava upravljanje , borba protiv klimatskih promena i jačanje sektora bezbednosti.
Specijalni izaslanik UN-a za Irak Jeanine Hennis-Plasschaert rekla je vijeću 18. maja da je proteklih 20 godina bio „veoma težak put“, ali je nova vlada pokazala odlučnost da se pozabavi brojnim hitnim pitanjima.
„Ipak, rani su dani i nemamo kristalnu kuglu da predvidimo nepoznanice, što bi moglo uključiti porast potencijalnih ometača“, rekla je ona. „Svakoj vladi na ovoj poziciji potrebno je vreme“, ali „surova realnost je da nema vremena za gubljenje“.
Henis-Plashert je istakla potrebu da svi politički akteri stave nacionalne interese ispred pojedinačnih ili partijskih interesa i da podrže nezavisne državne institucije i „aktivan, osnažen i zaštićen građanski prostor“. Ona je naglasila da se „mora dozvoliti da funkcioniše zdrava interakcija opozicije i koalicije“ i pozvala na usvajanje federalnog budžeta kako bi se obezbedila sredstva za pretvaranje nekih vladinih ciljeva u stvarnost, uključujući pružanje javnih usluga.
„Dobra vest je da je vlada zauzela izričit stav protiv štetnih efekata korupcije, koji proizilaze iz sistema koji je izgrađen u protekle dve decenije“, rekla je ona. „I, da, interesi će učiniti potrebnu sistemsku reformu nesumnjivo teškom borbom. Ali to mora da se uradi.”
Rezolucijom, usvojenom sa 15-0 glasova, produžava se politička misija poznata kao UNAMI koju Henis-Plasschaert vodi do 31. maja 2024. godine.
U njemu se navodi da je njen glavni prioritet pružanje saveta, podrške i pomoći iračkoj vladi u unapređenju inkluzivnog političkog dijaloga i pomirenja na nacionalnom i nivou zajednice.
UNAMI bi takođe trebalo da savetuje, podržava i pomaže iračkoj Nezavisnoj visokoj izbornoj komisiji i drugim institucijama da ojačaju izborne pripreme, uključujući pokrajinske izbore i parlamentarne izbore u regionu Kurdistana — i trebalo bi da pomogne vladinoj reviziji ustava i reformi sektora bezbednosti.