Preživjeli od raka koji su prestali pušiti imaju 36% manji kardiovaskularni rizik od onih koji nastave

Preživjeli od raka koji su prestali pušiti imaju 36% manji kardiovaskularni rizik od onih koji nastave

Pacijenti sa rakom koji nastave da puše nakon dijagnoze imaju skoro udvostručen rizik od srčanog udara, moždanog udara ili smrti zbog kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa nepušačima, prema istraživanju objavljenom na Svetski dan bez duvana u European Heart Journal.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je 2020. godine bilo više od 50,5 miliona preživelih od raka.

Autor studije dr Hieok-Hee Lee sa medicinskog koledža Univerziteta Ionsei u Seulu, Koreja, rekao je: „Dijagnoza raka je izuzetno stresan životni događaj, koji često dovodi do značajnih promena u načinu života osobe. Pušenje je posebno zdravlje. -ponašanje u vezi sa mentalnim stresom može biti pod jakim uticajem.Međutim, malo se zna o odnosu između promena u navikama pušenja nakon dijagnoze raka i rizika od kardiovaskularnih bolesti — vodećeg uzroka smrti koja nije povezana sa rakom među preživelima od raka. “

Istraživači su analizirali podatke iz korejske nacionalne baze podataka o zdravstvenim tvrdnjama. Studija je obuhvatila 309.095 preživelih od raka koji nikada nisu imali infarkt miokarda ili moždani udar. Srednja starost je bila 59 godina, a 52% su bile žene.

Učesnici su imali zdravstvene preglede i pre i posle dijagnoze raka tokom kojih je status pušenja procenjen pomoću upitnika koji su sami prijavili. Pacijenti su podeljeni u četiri grupe na osnovu njihove promene u pušačkim navikama nakon dijagnoze karcinoma: (1) stalni nepušači, (2) oni koji su prestali, (3) inicijatori/relapsi i (4) kontinuirani pušači.

Od 309.095 preživelih od raka, 250.102 (80,9%) je nastavilo da ne puši, 31,121 (10,1%) je prestalo da puši, 4,777 (1,5%) je započelo pušenje ili se vratilo na pušenje, a 23,095 (7,5%) nastavilo je da puši nakon što im je dijagnostikovan rak. Udeo inicijatora/relapsera i pušača koji nastavljaju da puše zajedno bio je najveći kod preživelih od raka urinarnog trakta, a najmanji među preživelima od raka dojke.

Istraživači su procenili rizik od kardiovaskularnih događaja (infarkt miokarda, moždani udar ili smrt zbog kardiovaskularnih bolesti) za svaku grupu u proseku od 5,5 godina. Analize su prilagođene karakteristikama koje bi mogle uticati na vezu između pušenja i kardiovaskularnih događaja, uključujući starost, pol, prihode domaćinstva, stambeni prostor, alkohol, fizičku aktivnost, indeks telesne mase, krvni pritisak, glukozu u krvi, nivo holesterola, broj drugih zdravstvenih stanja. , lekovi, tip raka i tretmani protiv raka.

U poređenju sa stalnim nepušačem, rizik od kardiovaskularnih događaja tokom praćenja bio je 86%, 51% i 20% veći među pušačima koji nastavljaju sa pušenjem, inicijatorima/relapsima i onima koji odustaju, respektivno. Nalazi su bili konzistentni za žene i muškarce, a kada su odvojeno analizirani rizik od infarkta miokarda, moždanog udara i kardiovaskularne smrti.

Koristi od prestanka pušenja bile su još veće u poređenju sa nastavkom pušenja. Od onih koji su bili pušači pre nego što im je dijagnostikovan rak, 57% je prestalo nakon što je saznalo da imaju rak. Prestanak pušenja je bio povezan sa smanjenjem rizika od kardiovaskularnih događaja za 36% u poređenju sa nastavkom pušenja.

Otprilike jedan od pet pacijenata koji su nastavili da puše smanjio je dnevnu konzumaciju duvana za najmanje 50% nakon što im je dijagnostikovan rak. Pacijenti koji su nastavili da puše, ali su pušili manje, nakon što su saznali da imaju rak, imali su isti rizik od kardiovaskularnih događaja kao oni koji su nastavili da puše bez smanjenja.

„Neki pojedinci mogu pronaći utehu u uspešnom smanjenju pušenja bez potpunog prestanka pušenja“, rekao je dr Li. „Međutim, naši rezultati impliciraju da manje pušenja ne bi trebalo da bude krajnji cilj i da bi pušači trebalo da prestanu u potpunosti da bi stekli koristi od potpunog odbacivanja navike.“

Od onih koji su bili nepušači pre dijagnoze raka, 2% je počelo ili nastavilo da puši nakon što je saznalo da ima rak. Početak pušenja ili recidiv je bio povezan sa 51% povećanjem rizika od kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa stalnim nepušenjem.

Dr Li je rekao: „Iako naša studija ne pruža ubedljive dokaze o osnovnim uzrocima početka pušenja ili recidiva, neki preživeli od raka mogu izgubiti motivaciju da vode zdrav način života nakon oporavka, dok bi se drugi mogli okrenuti cigaretama kao načinu da se izbore sa stres njihove dijagnoze. Ovo su samo nagađanja i potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdili faktori povezani sa započinjanjem pušenja ili recidivom kod preživelih od raka.“

On je zaključio: „Naši rezultati pojačavaju postojeće dokaze o dobro poznatim kardiovaskularnim rizicima pušenja duvana i naglašavaju prednosti prestanka pušenja, čak i za one koji su preživjeli rak. Pored toga, nalaz da preko 40% pacijenata koji su pušili prije raka Dijagnoza nastavila da puši nakon toga naglašava potrebu za snažnijim naporima za promovisanje prestanka pušenja među preživelima od raka, koji već imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa svojim vršnjacima.“