Novi američki paket pomoći Ukrajini iznosiće oko 300 miliona dolara i uključiće municiju za dronove

Novi američki paket pomoći Ukrajini iznosiće oko 300 miliona dolara i uključiće municiju za dronove

Paket američke vojne pomoći Ukrajini za koji se očekuje da će biti objavljen ove nedelje iznosiće do 300 miliona dolara i uključiće dodatnu municiju za dronove, saopštili su u utorak američki zvaničnici. Municija za bespilotne letelice dolazi nakon novih napada bespilotnih letelica na Moskvu, piše AP.

Nije bilo nagoveštaja da su bespilotne letelice ili municija američke proizvodnje korišćene u nedavnim napadima na Moskvu, a američki zvaničnici su u više navrata govorili da je Ukrajina pristala da ne koristi nikakvo oružje koje je obezbedila Amerika za napade na rusko tlo. Kremlj je okrivio Kijev za napad u utorak, ali ukrajinski zvaničnici nisu imali direktan komentar.

Ali novi paket pomoći dolazi u napetom trenutku rata. Najnoviji napad dronom na Moskvu usledio je nakon što je Rusija zauzela grad Bahmut na istoku Ukrajine nakon devetomesečne bitke u kojoj su poginule desetine hiljada ljudi. Ukrajina takođe pokazuje znake da je njena dugo očekivana prolećna kontraofanziva možda već u toku.

Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je pet dronova oboreno u Moskvi, a sistemi još tri su zaglavljeni, zbog čega su skrenuli sa kursa. Predsednik Vladimir Putin nazvao je to „terorističkim“ činom Kijeva.

Zvaničnik američke odbrane rekao je da napadi dronovima neće uticati na pakete pomoći u oružju koje SAD pružaju Ukrajini, uključujući i municiju za dronove. Zvaničnik je rekao da su se SAD obavezale da će podržati Ukrajinu u njenim naporima da odbrani zemlju, a da se Ukrajina obavezala da neće koristiti sisteme unutar Rusije, tako da će pomoć verovatno ostati nepromenjena.

Svi američki zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer najnoviji paket pomoći još nije javno objavljen.

Američki zvaničnici nisu naveli detalje o municiji za bespilotne letelice u novom paketu pomoći niti precizirali koja će je bespilotna letelica koristiti. Ministarstvo odbrane dalo je Ukrajini razne bespilotne letelice tokom prošle godine, kako za nadgledanje tako i za napade, uključujući najmanje dve verzije Svitchblade-a, takozvanog kamikaza drona koji može da luta u vazduhu, a zatim eksplodira u metu.

Druge sofisticiranije bespilotne letelice mogu da ispuštaju municiju, ali SAD oklevaju da javno dele detalje o tome.

U najnoviji paket biće uključena i municija za raketne baterije Patriot i raketni sistem visoke pokretljivosti (HIMARS), rakete Stinger za sistem Avenger, oprema za čišćenje mina, protivoklopni meci, nevođene avionske rakete Zuni, naočare za noćno osmatranje, i oko 30 miliona komada municije za malokalibarsko oružje, rekli su zvaničnici SAD.

Pomoć u velikoj meri podseća na druge nedavne američke pakete, koji su se fokusirali na obezbeđivanje više municije Ukrajini za sisteme naoružanja koje ima i da joj pomognu da se pripremi za kontraofanzivu kako bi se suprotstavila ruskim dobitcima u protekloj godini. Ukrajinski zvaničnici nisu zvanično najavili pokretanje svoje dugo očekivane kontraofanzive, iako neki kažu da je već počela, a tempo napada sugeriše da je u toku.

Uključujući najnoviju pomoć, SAD su uložile više od 37,6 milijardi dolara u oružje i drugu opremu Ukrajini od napada Rusije 24. februara 2022. Ovaj najnoviji paket biće urađen pod predsedničkim ovlašćenjem za povlačenje, što omogućava Pentagonu da uzme oružje od svojih poseduju zalihe i brzo ih otpremaju u Ukrajinu, rekli su zvaničnici.

Zvaničnici su rekli da se očekuje da će SAD objaviti pomoć u sredu.

Udari na Moskvu od utorka bili su drugi napadi dronom na grad od 3. maja, kada su ruski zvaničnici rekli da su dve bespilotne letelice gađale Kremlj u onome što su prikazali kao atentat na Putinov život. Ukrajina je negirala da stoji iza tog napada.

Američki obaveštajni zvaničnici još uvek pokušavaju da utvrde da li je Ukrajina imala bilo kakvu umešanost ili prethodno saznanje o napadu dronovima u utorak u Moskvi, rekao je američki zvaničnik upoznat sa ovim pitanjem koji nije bio ovlašćen da komentariše i govorio je pod uslovom anonimnosti.

Prošle nedelje, ruski pogranični region Belgorod bio je meta jednog od najozbiljnijih prekograničnih racija od početka rata, a odgovornost su preuzele dve krajnje desničarske proukrajinske paravojne grupe.

SAD su posle tog incidenta prenele da se oružje američke proizvodnje ne sme koristiti u Rusiji, rekao je američki zvaničnik upoznat sa osetljivim komunikacijama. Poruka je bila „veoma jasno shvaćena“, prema zvaničniku.

Zvaničnici u južnom ruskom gradu Krasnodaru, u blizini aneksiranog Krima, rekli su da su dva drona udarila tamo u petak, oštetivši stambene zgrade. Drugi dronovi su navodno više puta leteli duboko u Rusiju.

Ukrajinski vojni analitičari, iako ne mogu da potvrde da je Kijev lansirao bespilotne letelice protiv Moskve, rekli su da su u napadu možda bili uključeni dronovi UJ-22, koji se proizvode u Ukrajini i imaju maksimalni domet od oko 1.000 kilometara (620 milja).

Američki zvaničnici postigli su delikatan balans u odgovoru na udare bespilotnih letelica, ponavljajući podršku Ukrajini i naglašavajući da se SAD protive da Ukrajinci koriste američko oružje u Rusiji. Oni su istakli da je rusko bombardovanje Kijeva u utorak bila 17. runda napada ovog meseca, „od kojih su mnogi devastirali civilna područja“.